Sapioseksualizm-Sapyoseksüellik

Yüksek derecede zeki olan insanların çekiciliğine kapılıp cinsel olarak etkilenmek ‘sapio’ Latince ‘sapiens’ sözcüğünden türeyen ve heteroseksüel model olarak bilinen Sapioseksüellik,günümüzün gençleri arasında popüler bir hal almış durumunda.

Sapioseksüellik;bir başkasının zihnini en çekici niteliği olarak gören ve fiziksel özelliklerinin üstünde tutan kişilere deniliyor.

‘Tipe değil,zekaya bakıyorum’ cümlelerini eminim sizler de birçok kez duymuşsunuzdur. Sapioseksüellik 21. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır.Birçok insanı zeka etkiler,fakat bazıları sadece tipten etkilendiği halde ‘ben sapioseksüelim’ diyerek kibirli bir tablo çizmektedir.Hatta kimileri de aşktaki başarısızlığı yüzünden bu terimin arkasına saklanmaktadırlar.

Sapioseksüelleri nasıl tanırız o halde?

Zeki olmak sadece bilgi ile alakalı değildir,duygusal zeka ile de alakalıdır.Sapioseksüeller espirili bir zekaya sahiptirler ve karşısındaki insan yaptığı espiriyi anlıyorsa onunla çok iyi anlaşabilirler.

Karşısındaki insanı kışkırtmayı ve derin düşüncelere itmeyi severler.Sözleri keskindir ve kaba bir şekildedir.Sizinle asla sıradan bir konuşma yapmazlar ve sıradan konuşmalara katılmazlar,sessiz kalmayı tercih ederler.

Kibirliliği sevdikleri gibi alçak gönüllülüğü de severler.Kelimelere çok fazla takıntılıdırlar. Eğer düzgün cümle kuramıyorsanız asla sizinle arkadaş olmak istemezler.İmla kurallarına önem verirler ve farklı kelimeleri kullanmaktan ve kullanandan hoşlanırlar.

Zeka onları etkiliyor peki onlar zeki mi?

Evet onlar zeki,aynı zamanda kendilerini her zaman geliştirmek isteyen kişilerdir.Cahil insanı gördüklerinde ise tam bir canavara dönüşürler,dilleri keskin bıçak gibidir.Asla sizin kırılıp kırılmayacağınızı düşünmez ve sözleri ile kese kese üzerinizden geçerler.

Çoğu zaman saygısız,entelektüel ve meraklıdırlar.Felsefi,politik ve psikolojik tartışmalara meyillidirler.

Bir erkeğe veya bir kadına platonik duygular besleyebilirler,illa cinsel yakınlığa gerek duymazlar.Mantıklı konuşmalara değer verirler ve birbirlerini çekerler.Klasik edebiyat,siyaset,felsefe,bilim gibi alanlarda konuşma yapmak onları asla sıkmaz.

Zekayı cinsel açıdan çekici bir özellik olarak gören sapioseksüellere göre beyin en büyük seks organıdır.Ön sevişme olarak felsefi tartışma içine girerler.

Sapioseksüeller arasındaki ortak bir özellik,anında zekayı tanıyabilmeleridir.İyi bir beynin varsa onlara göre seksisindir,etkilenmeleri için çıplak olman veya güzel/yakışıklı olman gerekmez.

Bazı bilim insanları zekanın çok yönlü olduğunu ve kolay ölçülebilen bir şey olmadığını,sapioseksüelliğin iddialı bir terim olduğunu söylüyorlar.Aslında sapioseksüelliğin benzer fikirlerden etkilenen kişiler olduğunu belirtiyorlar ve bu oldukça mantıklı.Her şeyden önce kim kendisiyle uyan bir partner aramıyor ki?Biraz beyni olan biriyle kim çıkmaz istemez veya kim arkadaş olmak istemez?Herkes ister,işte bunu takıntı haline getirenler de sapioseksüel oluyor ve dış görünüşten fazla etkilenmiyor.

Zeka türü çok olduğuna göre o zaman sapioseksüllek türü de farklı farklı mı diye düşünmeden edemiyorum.Örneğin ben farklı kelimeler kullanan insanları ve bu kelimelerle cümle kurup bilgisini aktaran insandan etkilenebilirim ve çok iyi anlaşabilirim.Zeki ama saygısız birisi ile arkadaşlık kuramam.

Kısaca sapioseksüel olan insanlarda her zaman zeka listenin başında geliyor.Sonra entelektüellik ve kelimeleri düzgün kullanmak geliyor. Sapioseksüeller kötü bir dil bilgisinden de hoşlanmazlar.

Sapioseksualizm-Sapyoseksüellik
Oy Verin