Duvarların Sanatçısı Banksy

İnce Zekasını Sanata Yansıtan Bir Sanatçı..Banksy

Belki de dünyada tanınmış anonim sanatçıların en ünlüsü Banksy,1974 veya 1975 doğumlu bir sokak grafitti sanatçısı.Eserlerinin bir çoğu politik ve mizahi türden olup,sprey boya ve şablon teknikleri kullanarak duvarlar üzerinde farklı çalışmalar ile yapılmıştır.İlk olarak Londra sokaklarında,duvarlar ve binalar üzerinde yaptığı grafitti ile dikkatleri üzerine çeken Banksy,İsrail Batı Şeria duvarına yaptığı çalışmayla tamamen adını dünyada duyurmayı başarmıştır.

Sanatçının kimliği teknik olarak bilinmese de halk tarafından bazı teoriler var.Bunlardan bir tanesi Banksy’nin,Bristo’lu Robin Gunnigham olduğu yönünde.Bir komşusu Banksy’nin 16 yaşında okulu bıraktığını ve dünyayı gezerek grafitti çalışmaları yaptığını söylüyor.

The Guardian gazetesinin yazarı Simon Hattenstone,Banksy ile şahsen görüşen tek kişi olduğu söyleniyor.Bir diğer teoride Joy Millvard olarak bilinen politik bir aktivist olduğu ve Banksy’nin aslında bayan olduğu yönünde fakat bunun doğruluk payının çok az olduğu söyleniyor.

Banksy’nin ilk sergisi 2000 yılında Londra’da gizli bir şekilde düzenlendi.Daha sonra 2003 yılında başka bir sergisi daha oldu.Çalışmalarının çoğu büyük tartışmalara yol açtı.Boyanmış ve çeşitli şekillere girmiş sığırları çizen Banksy,hayvan severler tarafından protesto edildi.Diğer tartışmalı tablosu Kraliçe Victoria’yı lezbiyen şeklinde gösterdiği idi. Christina Aguilera bu tabloyu 25.000 £ karşılığında satın aldı. Banksy’nin yıkıcı eserleri arasında Leonardo da Vinci’nin resimlerinin varyasyonları da bulunmaktadır.

En ünlü eserlerinden birisi,Prenses Diana’nın başını taşıyan İngiliz Sterlini’nin 10 numaralı notunu taklit eden eserdir.Notlu eserin üzerinde İngiltire Bankası yerine,İngiltere Banksy yazan metinden oluşuyordu.

Banksy’nin En Ses Getiren Eserleri

2006 yılında Banksy artık ünlü bir sanatçıydı. Filistin ve Batı Şeria’ya gidip,Bethlehem duvarına tam 9 görüntü çizmiştir.Zeytin dalı,güvercin,bir askere ateş eden kız çocuğu,duvara tırmanan bir merdiven,duvarın üzerinde balonla yürüyen bir kız bu eserler arasındadır.

Legal başlıklı bir diğer sergisinde,dünyadaki yoksulluğun bugüne kadar var olan meselelerini anlatan “pembe fil” adlı eseridir.Banksy’nin sanatı,kapitalizm,siyaset ve insanlık hakkında mesajları,cesurca ve göz kamaştırıcı gerçekleri mizah ile buluşturan tarzda olduğu için fazlasıyla dikkat çekti.

Öfkeli Çiçek Atıcı

Koruma altına alınmış bu eser,bir molotof kokteyli atması gerekirken çiçek atan öfkeli bir adam şeklinde yapılmış.Banksy bu çalışmasını Kudüs’te bir garajın yanındaki duvara 2005 yılında yaptı.Savaş yerine barışı savunan sanatçının mesajı oldukça açık.Çiçek;barışı,hayatı ve sevgiyi sembolize ediyor,aynı zamanda Kudüs’e yapması dini çatışmanın anlamsız olduğunun güzel bir örneği olmuş.

Mona Lisa Bazuka

Banksy,sanat tarihinin en ünlü kadınını güçlü  modelini silahla yan yana koyması mizahi gibi görünüyor. Da Vinci’nin Mona Lisa’sı zarif ve pasif görünürken,Banksy’nin eserinde güçlü,çatışmacı ve tehditkar gülümseyen kadını simgeliyor.Ayrıca Londra duvarına yaptığı bu eserle,başka yerlerde savaşın hala sürdüğünü ve bunu savaştan uzak insanların fark etmesini sağlıyor.

Öpüşen Polisler

Bu eserde Banksy,eşcinselliği savunuyor.Sıradan vatandaş yerine polisleri kullanması kimi için polislerle dalga geçtiğini kimi içinse polislerin de insani yönleri olduğunu gösterdiği şeklinde yorumlanıyor.İngiltere duvarına sprey boya ile yapılmış eseri özel koruma altında.

Sahilde Oynamak İsteyen Çocuklar

2005’te İsrail-Flistin Batı Şeria’da yaptığı eserlerinden birisi. İsrail tarafını kırık bir duvar arkasında,sahte bir delikten gösteren sanatçı,çocukları Filistin tarafında göstererek,İsraili protesto etmiştir. Bu duvarı boyarken Filistinli bir adamla konuşma yaptığını ve adamın Banksy’e “Duvarı boyuyorsun güzel görünmesini sağlıyorsun ama biz güzel duvar görmek değil güzel yaşamak istiyoruz” dediğini söylüyor.

CCTV

Londra’da Newman Caddesi’ndeki bir binanın duvarına yapmıştır.Duvar bir CCTV kamerasının hemen altındadır.Karanlık bir örtü altında 3 katlı iskele kuran sanatçı,gözetlemenin aslında bir işe yaramadığı ile dalga geçiyor.CCTV kameralarını eleştiren sanatçı duvara “CCTV altında bir millet” yazısını yazmıştır. CCTV kamerasının baktığı başka bir duvara da “neye bakıyorsun?” diye farklı bir çalışmasıda vardır.CCTV bu çalışmaları dava etmiş ve 2009 yılında davayı kazanarak duvarı boyatmıştır.

Monet

1899 yılında Claude Monet tarafından yapılan “Lillies” tablosunun aynısını yapıp,suya atılan iki alışveriş arabası ve trafik konisi ekledi.Banksy’nin mesajı;toplumun maddi mallara odaklanmasını,kendilerini alışverişle mutlu etmeye çalışmasını,ihtiyaçlarından fazlasını alıp geçici mutluluklarından sonra kalanlarını çevreye atmalarını eleştirmiştir.Oysaki mutluluk doğadadır,ayrıca aşırı atık tüketiminin doğaya olan saygısını eleştiriyor. Monet’in tablosunu kullanmaktaki amacı ise,sanatın ticaretleşmesini yanlış bulduğunu söylüyor.

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak isteyenlerden daha tehlikeli bir şey yok. Banksy.

 

Eyfel Kulesine Hayran Sıçanlar

Eyfel kulesine hayran bir çift sıçan görüyoruz bu eserinde.Sıçan;herhangi bir izin olmadan istediği yere giden,varlığını sürdüren,kovalanan ve hayatta kalmak için yükselen sınıfı temsil ediyor.

Zehra Doğan

Banksy,bir Türk sanatçısı ve gazetecinin hapsedilmesini protesto eden bu eseri New York Menhattan bölgesinde 20 metre genişliğinde duvara resmetti.Türk-Kürt ressamı ve gazeteci Zehra Doğan,Türkiye’de bir Kürt bölgesi olan Mardin’in Nusaybin ilçesinde Türk güvenlik güçlerinin neden olduğu yıkımı tasvir eden bir resim oluşturmak için iki yıl, dokuz ay ve 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.Banksy Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda da “Zehra Doğan tek bir resim yaptığı için 3 yıla yakın hapis cezasına çarptırıldı” yorumunu yaptı.

Her Zaman Umut Vardır

Banksy’nin “Balonlu Kız” adlı eseri onun en tanınan eseridir. Kalbi olan balon umudu simgeliyor.Banksy burada mücadele eden herkesle bir metafor yaratıyor.Çocuklar genellikle heyecanlı bir hayal gücüne sahiptir. Banksy,herkesi hayal gücüne tutunmalarını ve umutlarını kaybetmemelerini hatırlatıyor.

Filistin

Banksy 10 yıldan fazla Filistin’i gezmiş ve oradaki savaşın izleri kendisine yer etmiştir.Bu izler çalışmalarına yansımıştır. Hatta Filistin tarafında “The Walled Off Hotel” yaptırmıştır. Otel İsrail duvarına bakıyor,odaların bazıları Kanadalı ve Filistinli sokak sanatçıları tarafından dekore edilmiş.İnstagram hesabından oda dekorlarını paylaşan sanatçı “odaların muazzam bir manzarısı var” demiştir. Odanın fotoğraflarına bakarsanız,dünyanın en kötü görünümü olduğunu ve tüm odaların İsrail duvarına baktığını görebilirsiniz.Ayrıca otel sergilere de ev sahipliği yapacak.

Barış Zırhlı,Zeytin Dalı Taşıyan Güvercin

Bethlehem’de bir binanın duvarına yaptığı çalışmasında,barışa yönelik politik bir yorumu ortaya koymaya çalışmış.Zırh ise istikrarsız barışı ve güvencesizliği sembolize ediyor.

Muhafız

Muhafızı arayan küçük kız,çocukların masumiyetini,muhafız ise bölgedeki güvensizliği ve siyasi anlaşmazlığı simgeliyor.

Merdiven

 

Bu grafitti eseri,elinde tebeşir olan çocuk duvarın diğer tarafına geçmek için bir merdiven çiziyor ve gülümsüyor.Bu eserde de çocukların her zaman güzel hayalleri olduğunu ve umut dolu olduklarını anlatmaya çalışmış Banksy.

Şüphesiz Banksy’nin sanatı şiddetin azalmasını,savaşın bitmesini,çocukların dünyayı yaşaması gerektiğini,umudu anlatan en iyi eserlerden oluşmuş.Banksy’nin sanatını beklenmedik anlarda ortaya çıkmaya devam ediyor.Tabi herkes tarafından desteklenmeyen sanatçı,büyük tepkiler ve suçlamalarla da karşılaşıyor.

Bu Yazımızı Okumadan Geçmeyin..Saçların Sıra Dışı Sanatı

Duvarların Sanatçısı Banksy
Oy Verin