Karar Verme Zamanı

Karar veremiyorsun,peki ne yapmalısın?

Bazen durmak ya da hiçbir şey yapmamak en iyi seçenek gibi görülebilir.

Kararsızlık konusunda sizi en çok etkileyen:Hoşnutsuzluk,başarısızlık korkusu,yanlış seçim yapma korkusu,hayal kırıklığı,çok fazla mükemmeliyetçilik,ayırt edememe duygusu,başkalarına dayatma korkusu,çatışma korkusudur.

 

Er ya da geç hepimiz önemli kararlar vermeliyiz.İyi seçimler yapmak için bize sunulan farklı seçenekler hakkında düşünmek için zaman ayırmak yararlıdır.Ve bir kez karar verdikten sonra bu karara sıkı bir şekilde tutunmalı,gereksiz yere istifade etmekten kaçınılmalıdır.Dikkatli bir şekilde düşündükten sonra,doğru yönü bulduğumuzu hissettiğimizde,sıkı sıkıya sarılmalıyız kararımıza.Uzun süreli kararsızlık gücümüzü dağıtır,düşüncelerimizi ve duygularımızı rahatsız eder.Bu rahatsızlıklar irademizi azaltır.Kararsızlık soldan sağa yalpalanma etkisine sahiptir.

 

Bir işe girmek,bir ilişkiye son vermek,sabah ne giyeceğimizi bilmemek..ya da o ayakkabının hangi rengini almak?Kararlar,kararlar..İyi bir karar vermek için bazen biraz yardıma ihtiyaç duyabiliyoruz.

Baskı hissettiğinizde ve bir kararın imkansız olduğu durumlarda,şüpheniz olduğunda duraklayın.Durma,bir çözüm ya da seçim ile ilgili bilgileri düşünmek,hissetmek ya da işlemek için daha fazla zaman sağlamanın temel görevidir aslında.

Kararlarımızın çoğunu,içsel bir hakikati ödüllendiren sezgisel bir tepkiden yapıyoruz.Yine de aceleyle verilen kararlar,o iç hakikat ile temasa geçmek için gerekli zamana sahip olmayabilir.Bu durumda kendinize karar vermek için zaman ayırın,kendinizi duraklatmaya alıştırın.

Eğer gerçekten karar veremediğiniz bir durumdaysanız o anda hiçbir şey yapmayın.Duraklama zamanı ‘karar verme’ stresinizi azaltan en iyi yöntemdir,gerekli iç veya dış doğrulamayı aramanızı sağlar.

Karar Verme Zamanı

Bugün yaptığınız seçimler,hayatınızın geri kalanına giden yolu belirler.

İyi karar verme bazı insanlara kolay gelen bir beceridir.Bazılarına ise takıntı yapacak derecede zor.Seçenekler kafa karıştırıcı,seçimler endişelendirir.Yaptığın seçimi denerken kafanın içinde şu kelimeyi duydun mu? “Aman Tanrım,keşke yapmamış olsaydım!”

İyi karar verme becerinizi geliştirmek çok önemli aslında.Çünkü hem yaşamdaki basit şeylerle (bir menüden sipariş) hem de hayattaki ciddi şeylerle (kanser tedavisi) bolca seçimlerimiz olduğunu öğrenip,bu aşamayı geçmenize yardımcı olur.

Karar vermeyi geliştirmek istiyorsanız,işte size yardımcı olabilecek bazı stratejiler.

Çok fazla düşünme

Kararlarınızı düşünmek genellikle iyidir,ama aşırıya kaçmak sizi daha kararsız yapar.Ne kadar çok fazla düşünürsen o kadar detaycı olursun ve bu sonsuzluk verisi seni kararsızlığa iter.Çok fazla düşünmeye gittiğin an sezgiye dayanan kararlar vermeyi dene.

Kararları Sonsuz Dek Ertelemeyin..

Evet,karar vermek için biraz zamana biraz da bilgiye ihtiyacın olabilir.Önemli bir karar verirken bilgin yoksa yazımızın başında anlattığımız duraksama metodunu dene fakat bunu aylarca erteleme.Özellikle bir iş,okul,bölüm gibi kariyerini etkileyecek kararlarınızı bilgi edindikten sonra onaylamanız gerekir.

Sezginize Güvenin.

Sezgi,kökenleri tam olarak anlayamayacağımız bir izlenim,algı meselesidir.Bazı insanlar karar verirken çok yorulurlar,kararlarının her türlü sonucunu düşünürler.Ancak sezgiselliği,dürtüsellik ile sakın karıştırmayın,bu hata yapmanıza neden olur.Dürtüsellik pişmanlığa yol açan,duygusal ihtiyacı karşılamak için bir şeyler yapma dürtüsüdür.

Bazı kararlar beklendiği gibi olmaz.Bu yanlış bir şey yaptığınız anlamına gelmez.

Bir tatile çıkmaya karar veriyorsun ve bir şeyler yolunda gitmedi.Daha ilk gittiğiniz anda bu kararı verdiğiniz için pişman oldunuz ama parasını da ödemişsiniz.Geri dönüşü olmayan bu durumda pişmanlığın ne faydası var? Hayatınızı basit pişmanlıklar ile zehir etmeyin ve böyle aptalca bir karar aldığınız için kendinizi şımartın ve rahatlayın.Sonuç ne olursa olsun kendinize karşı nazik olmayı öğrenin.

Kararlarınızın ve sonuçlarını tekrar tekrar gözden geçirmeye çalışmayın.

Gelecekteki sonuçları hesaplamak neredeyse imkansızdır,çünkü insanlar ve hayat çok belirsizdir.Beni yanlış anlamayın,öncelikle yaptığınız seçimlere güvenmeniz gerekir.Ama bunun sonucu üzerinde hiçbir kontrolünüzün olmadığının farkında olmak önemlidir.

Seni korkutan şeyi yap!

Başarısızlık korkusu da yanlış kararlar vermeye yol açar.Sıfır inanca sahip insanlar,mücadelenin ve riskin içine girmekten çekinirler.Karar verirken korkuya izin vermenin sonucu başarısız olmanızı sağlar.Ben genelde hem zihnimi hem de içgüdülerimi dinleme taraftarıyım.Mantık daima daha güvenli bir seçim yapmanızı sağlar.Önemli kararlar alırken kalbimizi durdurup zihnimizi açmayı öğrenmeliyiz.

Kendimizi önemli bir karar vermekle ilgili bir ikilem içinde bulduğumuzda,mantıksal zihnimiz bazen bize daha fazla zamana ihtiyacımız olduğunu,henüz karar vermeye hazır olmadığımızı inandırmaya çalışır.Bu şekilde sıkışmış hissederek ileriye doğru ilerleyemeyiz.Ayrıca karar vermemekte bir karar verme şeklidir.Bu nedenle içgüdülerimizi dinlemek önemlidir.İhtiyaç duyulduğunda içinizdeki çan sesine kulak verin,gerçekten istediğiniz şeyin ne olduğunu size söyleyebildiğini duyacaksınız.

 

Hangi limana yaklaşmak istediğini bilmeyen denizci için iyi bir rüzgar yoktur..

Bu yazımızı okumadan geçmeyin..Değerleriniz Vazgeçilmez mi?

Karar Verme Zamanı
Oy Verin

4 yorum “Karar Verme Zamanı

Comments are closed.