Annemizi Ne Zaman Dinlemeliyiz?

Anneyi Her Zaman Dinle(Me)!

Aslında anneler ve kızları her zaman birbirine karşı yakın ve çok özel bir ilişkinin taraflarıdır.Birbirlerinin dert ortağı,tek sırdaşı ve iyi arkadaşlarıdır.Ama her ilişkide olduğu gibi anne-kız ilişkisinin de zor dönemleri vardır.Anneler bazen şanslarını fazla zorlarlar ve hatta zaman zaman bizi çileden çıkarırlar. Her şeyden önce aramızdaki kan bağı her tür zor durumu beraberce atlatmamızı sağlar.İşte size bazı tipik durumlar ve bunlarla başa çıkabilme yöntemleri. Bu arada bazen ne kadar kızsakta anneler en güzel varlıklarıdır.

Annemiz Der ki:

“Asla zam isteme işten kovulabilirsin”

Annem bana her zaman “önce işini iyi öğren,sonra zamanla zaten hakkını verirler” der.Böyle bir durumda annelerimiz aslında cesaretimizi kırıyor.Psikologlar olası cesaret kırıklığı durumunda öncelikle sakin davranmamızı öneriyor.Annelerinizin bu tarz reaksiyonunun  nedeni hiç kuşkusuz jenerasyon farkı.Anneniz sizin yaşınızdayken agresif kadınlar hep cezalandırılırdı. O günlerde bir kadının agresif olması hiç de hoş karşılanmayan bir durumdu.Büyük ihtimalle annenizin dünyanın en samimi iç güdüsü ile sizi başınıza gelecek felaketlerden korumaya çalışıyor. Yapmanız gereken onu kırmamaya çalışarak,zamların ağaçtan toplanmadığını anlatmak.

“Mükemmel erkek diye bir şey yoktur,elindekinin kıymetini bil.”

 

Kötü bir evlilik yaptınız ve annenize dert yanıyorsunuz.Anneniz de size “bu senin kararındı,senin seçimindi ve şimdi sonuçlarına katlanmak zorundasın!” diyor.Bir anne kızını nasıl olur da böyle bir tasanın ortasında yalnız bırakır?Psikologlara göre,önemli bir kararda düşünceleri çocukları tarafından dikkate alınmayan anneler,bu kararın getirdiği kötü sonuçlara çocukların katlanması gerektiği sonucuna varıyor.

Olası benzer bir durumda öncelikle sinirlenmemeye çalışın ve annenize onun kişisel desteğine ihtiyacınız olduğunu söyleyin.Ama eğer size bir evliliğin iyi ve kötü tarafları olduğunu söylüyorsa bu fikre kulak kabartın.Belki de annenizin sizinle paylaşabileceği faydalı tecrübeleri vardır.

“Evden fazla uzaklaşma;aile hayatının en önemli parçasıdır.”

Tabii ki aile hayatımızın en önemli parçası.Kimsenin bunun aksi bir görüşü mevcut değil.Bazı aileler evden uzaklaşan çocuklarını aileyi parçalamakla suçluyor.Çevremde bu tür aileler var ve çocuğun kendini bir şekilde suçlu hissetmesini sağlıyorlar.Burada anneyi rahatsız eden şey öncelikle evladını kaybetme korkusu.Çünkü sizin ondan uzak olmanız,onun artık size annelik edememesi ve bir anlamda hükmedememesi anlamına geliyor.Anneler çocuklarının büyüme ve gerçek dünyada bir birey olarak yerlerini alma dönemlerinde yıllarca çabalarlar,ancak ayrılma süreci hiç de kolay değildir.

Sizin annenize onu çok özleyeceğinizi hissettirmeniz gerekiyor.Üzgün olduğunuzu ve bu ayrılık döneminin zorunlu olduğunu sakince annenize anlatın. Sinirlenmeniz onun kalbini kırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.Benim gibi günde on kere arayıp bunaltabilirsiniz de..

“Hayatım çok zayıfladın biraz bir şeyler ye.”

Anneniz sizin özel bir diyet uyguladığınız ve Kate Moss silüeti peşinde olduğunuzu anlamak zorunda değildir.O sizin sağlıklı görünmenizi ister.Psikolojik olarak aynaya her baktığınızda kendinize 10 kilo eklediğinizi göz önünde bulundurursanız bu konuda annenizi dinlemenizin faydası olduğuna karar verebilirsiniz.Ama yinede yemek,annelerimizin üzerimizde egemenlik kurmaları için iyi bir nedendir.Aslında bu konuda pek de haksız sayılmazlar.Çünkü o 18 yıl boyunca sizin kişisel diyetisyeninizdi.Ve hayatınızla ilgili diğer konularda olduğu gibi bu konuda da kontrolü ele alıyor olmanızı hazmedebilmesi için birazcık zamana ihtiyacı var.

En kestirme yolu deneyin bu akımı püskürtmek için “Anne 4 yıldır aynı kilodayım ve sen beni her gördüğünde zayıfladığımı söylüyorsun…” İşe yarıyor,deneyin.

“Kendini çok yoruyorsun,biraz dinlen.”

Siz iş yerinizde iyi olmak için daha güçlü çalışırken,anneniz sizin bu değişen rollere çabuk ayak uydurmanızı pek anlayamaz.Evde iyi bir anne,işte gerçek bir kariyer sahibi olmanız ona garip gelebilir.Artık hayatın ne kadar zor olduğu ve bu rollerin çok iyi ayarlanması gerektiğini siz terfi aldığınızda öğrenecektir sevgili anneciğiniz.Ama bu terfiyi aldığınızda siz de kendinize birazcık dikkat edin.Hırslarınıza kapılmamaya özen gösterin.

“Paranı dikkatli harca,anlamsız şeylere yatırma.”

Para anneler için ciddi bir konudur.Para özgürlük,kişisel güç ve statü demektir.Paranız hakkında size öğüt vermek annenizin sevdiği ve üzerinizde kontrol oluşturmaya çalıştığı bir konudur.Çoğunukla annenizin yatırım önerileri biraz modası geçmiş olabilir.Anneniz bu baskıyı aslında sizin zarar görmenizi önlemek için oluşturur üzerinizde.Onu,yatırımlarınızı iyice araştırarak yaptığınıza ikna edin.Ve neyi nasıl yaptığınızı ona öğretmeye çalışın.

Peki annelerimiz ne zaman haklı?

Benim annem edebiyat kültürü olan bir kişidir.Yüzünüze baktığında her zaman bir soru işareti görür ve mantıklı cevap vermezsen uzun bir nasihat listesi geliyor demektir.Onun söylediklerini reddetmeniz  yanında kabul etmeniz gereken zamanlar da vardır.Anneniz,siz farkında olmasanız da birçok konunun uzmanıdır ve özel tecrübelerin sahibidir.

1.”Bu adam sana uygun olmayabilir”

Anneniz böyle bir şey söylediğinde ona karşı çıkmadan önce içinde bulunduğunuz durumu iyice inceleyin.Bazı kadınların erkekler konusunda önsezileri hayli güçlü olabilir.Ayrıca o sizin için hakkaten hep en doğrusunu ve iyisini ister.

2.”Büyük ihtimalle üşüttün”

Sizi en iyi tanıyan annenizdir.Kendinizi iyileştirmeye çalıştığınızda sizin beceriksiz olduğunuzu öne sürerek kontrolü ele almaya çalışırlar.Ancak onlar üzerimizde gerçekten bir uzmandır.Unutmayalım ki bizi sağsalim büyütmeyi başardılar ve neremizin ağrıdığını sizden önce anlayabilirler.

3.”Yorgun görünüyorsun”

Anneniz sizin en iyi sağlık danışmanınızdır. Asla sizi provoke etmeye çalışmazlar.Ve yıllardır sizinle birlikte olduklarından hafif belirtiler bile gösterseniz hastalığınızı fark edebilirler. Yorgun musunuz yoksa hasta mısınız bizlerden daha iyi biliyorlar gerçekten.

4.”O nereli ve ne iş yapıyor”

Erkekler konusunda dediğim gibi bizlerden daha tecrübeliler.Bazen annemin öyle sözleri var ki hayretler içinde kalıyorum.Meslek ve memleketinden kişisel analiz çıkarabilmeleri belki de gerçekten tecrübeye dayanıyor. ‘Nereden bilebilirsin herkes aynı olamaz’ dediğimde;annemin meşhur lafı “Amerika’yı yeniden keşfetmenin bir anlamı yok” oluyor.

Karşılıksız içten sevginin adıdır işte ‘anne’. Sizi çok seviyoruz..Sadece bir gün değil,tüm günlerimiz sizin sevginizle dolu olsun.

 

Bunu da okumak isteyebilirsiniz:Anneler Günü Ve Anneler Günü’nün Anlamı

Annemizi Ne Zaman Dinlemeliyiz?
5 (100%) 3 votes