Anneler Günü Ve Anneler Günü’nün Anlamı

 Ben her zaman bir günün -yani özel günlerin- nasıl oluştuğunu merak ederim,‘sevgililer günü,anneler günü’ gibi..Sevginin günü olur mu? Kesinlikle olmaz!Hele hele annelerimize sevgimizi göstereceğimiz veya annelerimize hediye alacağımız belirli bir gün asla olmamalı..Ama toplum bir şekilde bu günleri ticaretle birleştirmeyi başarmış,en azından ben öyle düşünüyorum.Belki bileniniz var,belki de yok.Bakalım ‘Anneler Günü’ nasıl kutlanmaya başlamış..

 

Anneler Günü Tarihi

Anneler ve annelik kutlamaları,ana tanrıçalar Rhea ve Kybele’nin şerefine festival düzenleyen eski Yunanlılara ve Romalılara kadar uzanabilir,ancak modern olarak ilk Hristiyan festivali olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Anneler Günü,dünya çapında farklı biçimlerde görülen annelik onuruna bir gündür ve Anneler Günü her yıl Mayıs’ın ikinci pazar gününde kutlanır.Anneler Günü ilk Amerika Birleşik Devletleri’nde 1908 yılında Anna Jarvis tarafından yaratıldı ve 1914’te resmi tatil haline geldi.

Anneler Günü’nün kökenleri 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır.İç savaştan önceki yıllarda,Batı Virginia’daki Ann Reeves Jarvis tarafından başlatıldı. Ann Reeves,iç savaşta bölünmüş olan halkların birleştirici gücü olarak kadınların çocuklarına nasıl bakacaklarını öğretmek için ‘Anneler Günü İş Kulüpleri’ kurdu.Bu kulüpler daha sonra birleştirici bir güç haline geldi.1968’de Jarvis,annelerin uzlaşmayı ve barışı teşvik etmeleri için,Konfederasyon askerleriyle bir araya geldiği ‘Anneler Dostluk Günü’ düzenledi.

Anna Jarvis

“Anna Jarvis,bir günü dünya çapında yaygınlaştırıp,en az ismi duyulan kişilerden de biridir.”

 

Resmi Anneler Günü tatili 1900’lü yıllarda Ann Reeves Jarvis’in kızı Anna Jarvis’in çabaları sonucu ortaya çıktı.Anna Jarvis,1905’te annesinin ölümünden sonra Anneler Günü’nü çocuklarının anneleri için yarattığı fedakarlığı onurlandırma yolu olarak tasarladı.

Mayıs 1908’de Jhon Wnamaker adında bir Philadelphia mağazasından mali destek aldıktan sonra,Batı Virginia’daki bir modelist kiliside ilk resmi Anneler Günü kutlaması düzenledi. Aynı gün binlerce kişi,bu mağazaların birinde Anneler Günü etkinliklerine katıldı.

Tüm hayatı boyunca evlenmemiş ve çocuksuz kalan Jarvis,Anneler Günü başarısını ulusal takvime ekletti.1912’de birçok eyalet,kasaba ve kilisede Anneler Günü yıllık bir tatil olarak kabul edilmişti ve Jarvis Uluslararası Anneler Günü Birliğini kurmuştu.1914 yılında Başkan Woodrow Wilson,Mayıs ayının ikinci Pazar gününü ‘Anneler Günü’ olarak kutlanması için resmi belgeleri imzaladı.

Ticari Güne Dönüşümü

Anna Jarvis aslen Anneler Günün’nü,anneler ve aileler arasındaki kişisel kutlama olarak düşünmüştü.Ama Anneler Günü ulusal bir tatil olmuştu ve çiçekçiler,kart şirketleri ve diğer tüccarlar popülaritesini arttırmak için bu günü kullanmaya başlamıştı bile.Bu tatilin bu şekilde ticaretleşmesinden dolayı üzülen ve tiksinen Anna,insanları çiçekler,kartlar ve hediye almamaya davet etti.“Anneler Günü” adını kullanan bu kurumlara karşı sayısız dava açtı ve takvimden çıkarılması için hükumeti aktif bir şekilde kınadı..

Dünyada Anneler Günü

Anneler Günü’nün versiyonları dünya çapında kutlanırken,gelenekler ülkeye göre değişmektedir. Örneğin Tayland’da Anneler Günü her zaman Ağustos ayında kraliçe Sirikit’in doğum gününde kutlanır.

Amerika’da Anneler Günü,hediye ve çiçekleri kadınlara sunarak gerçekleştiriyor.Aileler ayrıca bugün annelerinin yemek pişirme veya diğer ev işleri gibi etkinliklerden uzak tutarak kutlamalarını sağlıyor.

Zaman zaman Anneler Günü,politik ya da feminist sebeplerin ortaya çıktığı bir tarih olmuştur.1968’de Coretta Scott King,imtiyazlı anneler ve çocukları desteklemek için yürüyüş düzenlemiş,eşit haklara sahip olmaları için çeşitli eylemler de yapmıştır.

Tüm annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun.Aşağıdaki anlamlı videomuzu izlemeyi unutmayın.

Paha biçilemeyen tek şey anne sevgisidir.

 

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Annemizi Ne Zaman Dinlemeliyiz?

Anneler Günü Ve Anneler Günü’nün Anlamı
5 (100%) 3 votes