Dünyadan Ve Türkiye’den 1 Mayıs Kutlamaları

İşçi Ve Dayanışma Günü

1 Mayıs 1923 yılında Türkiye’de “İşçi Bayramı” olarak adlandırılıp tatil ilan edildi,bugün olaylar ve kitlesel protestolar yapıldı,şiddet içeren eylemler ilk resmi tatil gününe damgasını vurdu.Bu olaylar 1924’te de devam edince hükumet 1925’te resmi tatili kaldırdığını açıkladı.

Devam eden yıllarda gösteriler çeşitli protestolarla sürdürüldü.1935 yılında 1 Mayıs “Bahar ve Çiçek Bayramı” olarak tekrar kutlanmaya başladı ve resmi tatil oldu.1976 yılına kadar huzurla kutlanan 1 Mayıs günü,1977 yılında Taksim Meydanı’nda bir kişi 500 bin kişinin katıldığı kalabalığa ateş açtı ve 34 kişi öldü,100’den fazla kişi de yaralandı.

 

Hükumet 1 Mayıs Gününü Taksim Meydanı’nda yasakladı.1981 yılında ikinci kez resmi tatili kaldırdı.1 Mayıs 2009’da tekrar “İşçi ve Dayanışma Günü” adı altında resmi tatil ilan edildi.Artık emekçi insanlar sadece izin verilen bölgelerde seslerini duyurmaya başladı.Bazı insanlar ise tatili “Bahar ve Çiçek Bayramı” olarak kutladı.Sendika çalışanları haklarını ve hükumeti protesto etmek için gösteri izini alıp çeşitli bölgelerde konuşmalar yapar,izin alınmayan yerlerdeki gösteriler polis tarafından dağıtılır.

Kamu çalışanları,bankalar ve okullar için 1 Mayıs Türkiye’de artık resmi tatil olarak sayılıyor,ancak bazı işletmeler açık olabiliyor.Toplu taşıma yönleri gösteri yapılan yerlere göre değişebiliyor.Şiddete maruz kalabileceğinizi düşündüğünüz yerlerden kaçınmanızda fayda var.

Türkiye’de İşçi ve Dayanışma Günü sembolleri,dünyayı tutan ve dört bir yandan el ele tutuşan işçilerin görüntüleri şeklindedir.Her yıl 1 Mayıs’ta kutlanan ” İşçi ve Dayanışma Günü” Türkiye’nin en tartışmalı tatilidir.

 

Dünyada 1  Mayıs Kutlamaları

 

Mayıs Günü veya İşçi Bayramı dünya çapında birçok ülkede resmi tatildir.Genellikle 1 Mayıs günü gerçekleşir,ancak ülkelere göre durum değişir.İlkbaharın başlangıcı ve işçilerin kutlamasıyla ilişkilidir.

Geleneksel Mayıs Günü geleneklerinden kaynaklanan Mayıs Günü törenleri Hawaii’de “Lei Day” olarak bilinir.Birleşik Krallık’ta ise Mayıs Kraliçesinin taç giydirileceği gün olarak kutlanmaktadır. Oxford’da Mayıs Günü “Chaplen” kulesinde Magdalen Koleji koro şeklinde şarkı söyleyerek kutluyor.

Meksika’da “Primero de Mayo” olarak anılan 1 Mayıs Günü,işçi haklarını desteklemek ve korumak için çeşitli protestolar ve törenlerle kutlanmaktadır.

Kamu Hayatı

 1 Mayıs Ulusal tatil birçok Avrupa ülkesi de dahil olmak üzere;Finlandiya,Fransa,Almanya,İtalya,Norveç,Polonya ve İsveç’te resmi tatildir. Ayrıca Kosta Rika ve Panama gibi Orta Amerika ülkelerinde Küba dahil Karayipler’in bazı bölgelerinde de kutlanmaktadır.İşçi Bayramı,Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da yılın farklı zamanlarında kutlanır.ABD’de de İşçi Bayramı Eylül ayının ilk pazartesi günü düzenlenir ve bugün işçilerin dinlenme günüdür.Amerika’da futbol sezonu,İşçi bayramında başlıyor ve hafta sonu boyunca sezonun ilk maçları oynuyor.

İşçi Bayramı ve Mayıs Günü Hakkında

 

Anthesteria gibi eski Yunan festivallerinden esinlenilen ” May Day” aslen baharın kutlanmasıydı ve doğanın bu ayda yeniden doğduğu dönem olduğu bilinirdi.Mayıs günü,çiçek toplama ve Maypole etrafında geleneksel dans ayinleri düzenlenirdi.Son yıllarda ise sosyalist ve komünist ülkelerde,askeri ve endüstriyel çabaları onurlandırmak için festival şeklinde kutlanıyor.

1 Mayıs 1884’te Ulusal Organize Ve Çalışma Meclisi Federasyonu,işçilerin 10 saatlik çalışma günlerini sekiz saate indirmek için çeşitli grev çağrıları yapmaya başladı.ABD bu tür grevlerden sonra çalışma saatlerini 1976 yılında onayladı ve 1 Mayıs’ı “Sadakat Günü” olarak değiştirdi.

Çin’de İşçi Bayramı 1990’larda 3 güne uzatıldı.Çin hükumeti bu 3 günle birlikte hafta sonlarını da birleştirerek yedi günlük bir tatile bağladı.Bu tatil döneminde milyonlarca Çinli insanın seyahat etmesine izin verildi. 2008 yılında Çin hükumeti tekrar bu tatil dönemini 1 güne indirdi.

Mayıs Günü Ve Batıl İnançlar

 

Mayıs Günü ile ilişkilendirilen pek çok antik gelenek ve eski Roma çiçek festivali benzer antik Yunan şenlikleri de vardır.Bunlar arasında;çiçek toplamak,Mayıs Kraliçesi seçmek,ağaç veya çalı süslemek,dans etmek gibi şeyler var.Bugün düzenlenen şenlikler,doğanın ve insan doğurganlığının yeniden doğuşunu simgelediğine inanılıyor.Yunan ve Roma insanları “Mays Kutbu” dedikleri ağacı yumurta kabukları ve kurdelelerle süsleyip etrafında dans edip inançlarını farklı şekilde gösteriyorlar.

 

İşçi Ve Dayanışma Bayramı Gününüz Kutlu Olsun

Sohbetcep

Dünyadan Ve Türkiye’den 1 Mayıs Kutlamaları
5 (100%) 3 votes