Dünyada Kutlanan En Eğlenceli Günler

1

Dünyada Kutlanan En Eğlenceli Günler

Marzipan Günü

Marzipan,aşırı reaksiyonlar uyandıran yiyecek maddelerinden biridir.Dünyanın dört bir tarafında mutfaklarda ve fırınlarda kullanılır.12 Ocak’ta kutlanan “Marzipan Günü”nde önceden hazırlanmış badem ezmeniz olmalı ve ona renk katarak şekillendirmelisiniz. Marzipan Gününün alt metni “kendinizi tedavi edin ve mutlu olun”dur.

Geriye Doğru Günü

Bu tatili kimin yarattığı belli olmasa da,herkesin bütün kuralları çiğnemesi ve işlerini yoluna koyması için fırsat verilen gün olarak biliniyor.Kutlama şeklide oldukça ilginç;kıyafetler ters giyilir bugün,sabahları yatağa gidilir,akşam yemeğinde kahvaltı yapılır ve ilk olarak tatlı yenilir.İnsanlarla karşılaşınca veda edilir ve ayrılınca merhaba denilir.31 Ocak’ta özellikle okullarda kutlanılıyor.Ne dersiniz bir günü böyle geçirebilir misin?

Hadi Gül Günü

Bu gayri resmi tatilin kökenleri bilinmemekle birlikte,tatilin bilinmeyen yaratıcılarının insanları gün boyu gülmeleri ve mutlu olmaları için cesaretlendirmek istedikleri anlaşılıyor.Bizim “1 Nisan” günümüzün benzeri gibi.8 Şubat günü kutlanan bugünün amacı gülmek,gülmek,gülmek ve çeşitli şakalar yapmak.Bilim adamları 15 dakika gülmenin 50 kalori yakabileceğini bile keşfetmiş.

Dökülen Süt Günü

11 Şubat’ta kutlanan bugün aslında bir çeşit deyim.İngiliz dilinden gelen bu cümle;süt döküldükten sonra hiçbir şey yapılamayacağı gibi pişmanlık duyulup üzülmenin de faydasının olmayacağı anlamına geliyor.Hepimiz hayatta üzücü kararlar veriyoruz,kötü kararlarımızdan etkilenen insanlardan özür dilemeliyiz ve bu hatalardan ders çıkarmalıyız.İşte bugün şöyle kutlanılıyor:pişmanlığın varsa onları bugün bırakıyorsun,özür dileyeceğin insanlardan özür diliyorsun ve suçluluklarından kurtuluyorsun.Ben bu günü çok sevdim..

Kamu Uyku Günü

Kamu Uyku Günü ya da Ulusal Kamu Uyku Günü,28 Şubat’ta kutlanan bugün,halka açık alanda uyuyarak kutlanılıyor ve ilginç yapılı tatillerden biri.İnsanları açık havada doğa ile iletişim kurmaya teşvik ediyor.Kuzey Yarımküre’nin birçok bölgesinde kutlanılıyor ve uyku tulumunu alan maceraya atılıyor.Halka açık ve güvenli yerlerde bir yer bulup şekerleme yapıyorsunuz,isterseniz orman gibi yeşillik alanlarda toplu uyuma etkinliklerine de katılabiliyorsunuz.Hatta pijamalarınızı giyip arkadaşlarınızla parkta açık hava sinema sistemi kurup uyku tulumunuz ve yastığınızla keyifli bir gün geçirebiliyorsunuz.

Çikolata Kaplı Kuru Üzüm Günü

Ben de istiyorum böyle günler!!24 Mart’ta kutlanan bu gün resmi tatil değildir.Kuru üzümleri süt,koyu ve beyaz çikolata ile kaplayarak yapılan bu tarif,Amerika’da popüler bir sinema aperatifidir. Çikolata aslında şekeri hiç olmadığında saf haliyle sağılıklı olarak kabul edilmiştir.Kutlama şekli;oldukça bol miktarda kuru üzümlü çikolata yapıp arkadaşlarına ve komşularına dağıtıyorsun.Bol Çikolata kaplı tatiller…

Üzgünüm Charlie Günü

6 Nisan’da Charlie Day olarak kutlanan bu günün hikayesi şöyle:Üzgünüm Charlie,ton balığı reklamından gelen bir ifade.Reklamda ana karakter olan Charlie,iyi bir damak tadına sahip olduğunu ve Tuna ton balığı şirketinde yükselmek istediğini söylüyor.Ancak şirket “Üzgünüm Charlie” yazan bir notu balık kancasına takarak Charlie’ye verip reddediyor.Nasıl Kutlanıyor?Hayatınızdaki tüm reddetmeleri tekrar düşünün,profesyonel ve kişisel her birinden öğrendiklerinizi düşünüp kendinize iyi davranıyorsunuz,çünkü reddetmelerin sizi hayal kırıklığına uğratmalarına izin vermeyeceksiniz.

Havlu Günü

Her yıl 25 Mayıs’ta kutlanan gayri resmi tatil günü “Otostopçunun Galaksi Rehberi” adlı bir kitap dizesinden esinlenmiştir.Gittiğiniz her yere bir havlu götürüyorsunuz,havlu temalı bir parti düzenliyorsunuz ve konuklarınıza havlu hediye ediyorsunuz.Bir sürü balık ve çay servisi ikram ediyorsunuz,eğer bir parti düzenleyemiyorsanız “Yerel Havlu Günü” etkinliklerine de katılabilirsiniz.

İşi Erken Bırakma Günü

Kim istemez ki bugünü kutlamayı?2 Haziran’da kutlanan “İşi Erken Bırakma Günü” resmi bir tatil değil fakat işinizden erken çıkabiliyorsunuz.Eğer bugün hafta sonuna denk geliyorsa,pazartesi günü de kutlanabiliyor.Harika değil mi? Yapmanız gereken patronunuza haber vermek ve işinizden erken çıkmak ve günün geri kalanında eğlenceli şeyler yapmak.

Red Rose Day (Kırmızı Güller Günü)

12 Haziran Kırmızı Güller Günü.

İnsanlar antik çağlardan beri çeşitli duygularını iletme için gülleri kullanmışlardır.Gül ekimi Çin’de yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor.Antik Yunan ve Roma’da,güller sadece zenginlere ve kraliyetlere sunulan bir lükstü ve yazarlar,ressamlar için ilham kaynağıydı.Hatta bir dönem ahlakın ve çöküşün sembolü olarak bile görüldü.”Kırmızı Güller Günü”nde kendinize veya sevdiğiniz birisine büyük demet halinde gül alıyorsunuz ve bugünü beraber kutluyorsunuz.

Kaldırımda Yumurta Kızartma Günü

4 Temmuz yaz mevsimini kutlama günü olarak bilinir,diğer bir kutlama günü ise “Kaldırımda Yumurta Kızartma Günü”dür.Bu resmi olmayan tatilin kökenleri bilinmiyor,yaratıcısı insanların sıcak yaz güneşi enerjisi kullanarak kaldırımda yumurta pişirip çevre dostu olduklarını göstermelerini istemiş.Nasıl bir çevre dostluğu oluyor bu anlam veremedim tabii ki..Biraz tuz,karabiber ve pastırma ekleyerek yumurtanızı kaldırımda pişiriyorsunuz..Şaka yapıyorum sakın yerden yemek yemeğe kalkmayın!Bence güneşte fazla durmayın ve yumurtalarınızı normal şekilde pişirin. Arizona’da bunun yarışması bile varmış.

Papyon Günü

28 Ağustos’ta Hırvatistan’da kutlanan “Bow Tie Günü” yani papyon günü yıllık bir tatil günü olarak kutlanıyor.Bir kravat türü olan papyon 19. yüzyılın başlarında erkeklerin gardolabının vazgeçilmez aksesuarı oldu.Daha önce papyon takmadıysanız belki bugün alırsınız.Gün,papyon partisi vererek kutlanılıyor,mekan papyonlarla süsleniyor ve tüm konuklar papyon takıyor.En yaratıcı olan papyon sahibine çeşitli ödüller veriliyor.İnsanlar tatil yapmak için bayağı yaratıcılar ne dersiniz?

Salam Günü

7 Eylül Salam Günü..Amerika Birleşik Devletleri’nde bugüne “Salam Bayramı” da deniliyor.İlk salam günü 2006 yılında Virginia’da ‘Salam Takdir Derneği’ tarafından yapıldı.Popüler salam çeşitlerinden pepperoni,chorizo ve soppressata ile şarap ve peynir eşliğinde parti verilerek kutlanıyor.Gerçekten böyle bir bayram var ve yıllık tatil günü olarak geçiriliyor.

Meraklı Olaylar Günü

Komplo teorilerini sever misiniz? 9 Ekim’de her yıl kutlanan “Meraklı Olaylar Günü” garip olayları düşünmekten keyif almanız için tatil günü olarak ilan edilmiş.Kökeni bilinmeyen bugünün amacı hayattaki küçük şeyler hakkında endişelenmeyi bırakıp,açıklanamaz,şaşırtıcı ve gizemli olaylara odaklanmak.

Hayat büyük ve küçük meraklı olaylarla doludur.Örneğin çorapların eşleri yıkandıktan sonra nereye giderler? Rimel sürerken neden ağızlar açılır?Hayaletler insanlarla iletişim kuruyorlar mı? Ve sonra yaşamın daha büyük,daha felsefi gizemleri var,öldüğümüzde ne olduğu ve evrenin ötesinde ne olduğu gibi?

İşte bugün bunları düşünüp,araştırmaya teşvik etmek için kutlanılıyor.Demek ki ben bunu her gün kutluyorum..

Men Make Dinner Day (Erkeklerin Akşam Yemeği Yapması Günü)

Yani,erkekler bu sizin gününüz.Kasım ayının ilk günü,erkeklerin yemek pişirme ve ev işlerine katılmalarını teşvik eden bir tatil günü.Mutfak kadınların alanı ilan edildi ve erkekler sınır dışı edildi.Günümüzde kadınlar da artık çalıştığı ve dışarıya çıktığı için evde eşitlik için bir talep oluştu.Artık bu görevleri aralarında paylaşmaya başladılar.Erkekler bugün mutfağa giriyor ve bir akşam yemeği hazırlıyor.Eğer yemek pişirmeyi bilmiyorsanız artık internette her video mevcut..Sizin için gerçekten güzel bir tatil günü mü olur yoksa işkenceye mi döner bilemiyorum artık.Keşke ülkemizde de böyle güzel tatiller olsa.

Çirkin Kazak Günü

Aralık ayının üçüncü cuma gününde kutlanan başka bir ilginç gün daha.Hepinizin aklına çirkin kazak giymek gelmiş olmalı fakat aslında tam olarak böyle değil.Birçok ülkede kutlanan bugün,üzerinde kıyafeti olmayan evsizlere yardım amacıyla kutlanılıyor.Bugün tatil ve normal günde harcayacağınız para ne kadar ise bağış olarak toplanılıyor.Bazı bölgelerde evsizler evlere davet ediliyor ve o gün onlar gibi giyiniliyor,evsizler de sizin giydiklerinizi giyiniyor ve çeşitli ikramlar sunuluyor.Ayrıca bazı bölgelerde “Çirkin Noel Kazak Günü” olarakta kutlanılıyor.

 

Her günün bitiminde bir şeyler öğrenebiliyorsan,
Ömrün sana vazgeçilmez dostlar kazandırıyorsa,
Sabah daha bir gülerek açabiliyorsan gözlerini,
Bırak günler sende iz bıraksın,
Bırak çizgilerin ve akların artsın,
Yeter ki yarının dününü aratmasın..!
Dünyada Kutlanan En Eğlenceli Günler
5 (100%) 4 votes
1

2 yorum “Dünyada Kutlanan En Eğlenceli Günler

Comments are closed.