Harley-Davidson’un Doğuşu

Tek Kelimeyle Özgürlük Ve Hayat Tarzı

 

Ulaşım..İnsanın temel ihtiyaçlarından sonra belki de en gerekli şey.Özellikle bir yerden bir yere ulaşmaya çalışmak. Bir söz derki:”Bir arkadaşa giden yol asla uzun değildir.”Ne yazık ki günümüz şehir keşmekeşinde değil arkadaşa,yapmamız gereken en ufak bir işimize bile gidilen yol ömrümüzden ömür götürmektedir.Özgürlüğümüzü kısıtlıyor,belki de ruhumuzu daraltıyor.

Her zaman istemişimdir bir motosiklet fakat aileleri biliyorsunuz “tehlike,tehlike,tehlike” çanlarını tepemizde çalmasalar belki de şimdi yollarda özgürlüğün tadını çıkarıyor olabilirdim.Tamam,tamam…Abartıyorum fakat en azından trafikten kurtulabilirdim.Az-biraz da merakım var motosiklet tarihine,özellikle Harley Davidson her zaman ilgimi çekmiştir.

 Efsaneler herkes tarafından saygı görür,birçokları tarafından sevilir ve bazıları adeta tapar.Motosiklet denildiğinde herkesin aklına farklı bir şey gelir,hele motorcu denilen topluluktan bahsederken akla gelen şey herkes için farklı markalardan,tanımlamalardan bahsedilir.İşte bu topluluk içinde bir grup vardır ki “motosiklet” kelimesi için tek bir isim düşünürler: Harley Davidson.

Diğer marka ve ya modeller belki de hiçbir şey ifade etmez,çünkü onlar Harleycidir. Görünümleri,giyinişleri,sürüş tarzları,toplantıları,gezileri kısaca hayat tarzları başka hiçbir motorcuya benzemez.

 

“HOG” yani “Harley Owners Group” denilen Harley sahiplerini bir araya getiren dünya çapında kulup sayesinde Harleyciler birbirini bulur,haberleşir ve yol yapar.Aslında “HOG” kelimesinin kullanılmasının asıl sebebi Amerika’da motora “domuz” yani “hog” denmesidir.

Harley Davidson markasına,motorlara ve bu motoru kullananlara bakılınca,aslında sadece bir motosiklet olmadığı tüm bir hayat tarzından bahsedildiği fark ediliyor.İşte bu hayat tarzına neden olan efsane.

Efsaneleşmiş Marka Olmak

 

1903 yılında kurulan,Arhtur ve Davidson kardeşler evlerinin arka bahçesinde bulunan kulubede ilk Harley’i ürettiklerinde,bir asır sonra isimlerinin dünyanın en güçlü markalarından biri ve bir ikon olacağını hayal etmişler midir sizce?

Chicago’da açılan ilk resmi Harley mağazası markanın ilk ürününü 1904’te satarak asırlık efsanenin ilk adımını atmış oldu.Walter Davidson,Harley ile 1908’de yedincisi düzenlenen “Amerikan Motosiklet Dayanıklılık ve Güvenilirlik” testinden 1000 tam puan alarak Harley’in 105 yıldır koruduğu sağlamlık ve uzun ömürlük kavramını yarattı.

Harley Davidson’un kafalara kazınmış meşhur logosu “Cycles” 1910 yılında ilk kez kullanıldı ve takip eden yılında da tescil altına alındı.1917 yılında fabrikadan çıkan her 3 Harley’in birisi askeri amaçla modifiye edilip orduya satılmaktaydı. Birinci Dünya Savaşı sonrası Harley kullanıcıları sayısındaki artış kayda değer düzeydeydi.

 1920’de fabrikanın yarışçıcı Leslie Parkhurst namı değer “Red” 61 kubik inçlik Harley ile tam 23 kez dünya hız rekorunu kırdı.Yarışlarda maskot olan küçük domuzu “Hog” yıllar sonra kurulacak olan dünyanın en büyük fabrika destekli motosiklet grubuna adını vereceğinden muhtemelen habersizdi.

Sahip olunan birlik,beraberlik ve çete kavramlarının fikriyle kurulan,dünyanın ilk ve en büyük marka destekli motosiklet kulubü “HOG” yani ” Harley Owners” grubu 1983’te muhteşem bir organizasyonla resmen kuruldu. 2003 yılında 100. yaş günü kutlamalarına 250 bin’den fazla Harleyci katıldı.Kendi karakter ve ruh yapılarına göre Harleylerini kesip biçen ve özelleştiren bu adamlar “chopper” dedikleri kadranı da motosiklet dünyasına kazandırmış oldular. Kendi aralarında en iyi bildikleri ast-üst ilişkilerine benzer bir hiyerarşi kuran bu kullanıcılar,motosiklet çetesi kavramını da oluşturmuş oldular.

 

Harley bir ilke daha imza atarak sadece motosiklet kullanıcıları için korumalı özel kıyafetler de üretmeye başladı.Bugün bottan-tişörte,monttan-pantolona binlerce farklı ürün ile motosiklet kullanıcısı olsun olmasın herkese hitap eden Harley Davidson butik ürünlerinin kökeni oluşmuş oldu.

Onlar sadece motosikletlerini haftada yedi gün,her hava şartında süren,eğlenmeyi seven,topluma sıra dışı gibi gösterilen ama kendilerine göre normal olan kişilerdi.Ayrıca Harleycilerin bir diğer sloganı da “Kartallar Yüksek Uçar”dır.

Yılların Bağımsızlık Sembolü

Harley-Davidson’un Doğuşu
5 (100%) 2 votes

Bir Yorum “Harley-Davidson’un Doğuşu

Comments are closed.