Kıskançlığı Fethetmek

2

Kıskançlığı Fethetmek

Belirli zamanlarda kıskanç duygular yaşamak tamamen normaldir.Kıskançlık kontrolden çıktığında ya da ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmaya başladığında,bu hisleri frenlemek için atılacak bazı adımlar vardır.Herkes kıskançlığı farklı bir şekilde ifade eder ancak fethetmek için bazı teknikler kullanılabilir.Genellikle kendine güvensizlik ya da kontrolü kaybetme korkusundan kaynaklanan karmaşık bir duygudur. Kıskançlığınızı fethetmek istiyorsanız aşağıdaki yolları okuyun ve kendinizi değerlendirip tartın. Kıskanç duyguların farkında olma,onu kontrol altında tutmanın ilk adımıdır.

 

Kadınlarda kıskançlık;karşılaştırma,rekabet ve bir eş kaybetme korkusundan kaynaklanmaktadır. Kadınlar,çeşitli durumlarda erkeklerden daha kıskanç olma eğilimindedirler ve cinsel kıskançlıktan ziyade duygusal kıskançlıktan daha fazla acı çekmektedirler. Evrimci bilim insanları,bazı kadınlar için kıskançlıkların bir ihtiyaçtan kaynaklanacağını ileri sürmektedir.

Duygusal ve Cinsel Kıskançlık

Psikologlar,kadınlar ne kadar kıskanç olursa o kadar az verimli olduklarını söylemektedir. Araştırmacılar,kadınların fiziksel çekiciliğe dayanarak diğer kadınların kıskançlıklarını hissetme olasılıklarının yüksek olduğunu söylemektedir.

Başkalarını kendileriyle karşılaştırma yapan kadınlar kıskançlık sebebiyle ilişkilerinde huzursuz ve mutsuzluğa düştüğü,bu durumdan psikolojik olarak etkilendiğini belirtmiştir. Kıskanç kadınlar,diğer kadınların eşlerini çalmaya teşebbüs etmek için sık sık lüks markalara ve alışverişe yöneliyorlar. “Tüketici Araştırma Dergisi”nde yayınlanan araştırma,kadınların özellikle diğer kadınları kıskandıkları için pahalı eşyalar aldıklarını söylüyor.

İlişkide Kıskançlık 

Kıskançlık,bir ilişkide hemen hemen herkesin yaşadığı bir duygudur. Sürekli kıskançlıklar bir ilişkiyi zedeleyebilir ve her iki taraf için özellikle de duygular irrasyonel veya gerçekte bir temeli olmadığından zor olabilir. BBC’nin “Kıskançlığı Anlamak” başlıklı makalesinde,bu karmaşık reaksiyonun geniş bir düşünce,duygu ve davranış dizisi içerdiği için ortaya çıktığını işaret etmektedir. Kıskançlık nedenleri üç ana nedenden kaynaklanmaktadır -güvensizlik,korku ve rekabet.-

Güvensizlik
Güvensizlik duyguları genellikle bir ilişkinin bir üyesi,diğerinin duygularını sorguladığında ortaya çıkar. Güvensizliğin genellikle düşük benlik saygısında kökleri vardır,fakat aynı zamanda kişinin partnerinin ilgisizliğinden de kaynaklanabilir. Eğer bir partnerin öz-güveni düşükse,kıskançlık hissi,kişinin karşı cinsin bir üyesiyle konuşması veya sokaktan geçen birine bakması gibi görünüşte zararsız görünse bile,kıskanan kişiyi fazlasıyla tetikleyebilir. Kendilerini başkasıyla kıyaslayan ya da sürekli olarak kendilerinin gerçekçi olmayan beklentilerde yaşamak isteyenlerde sık sık ortaya çıkabilir.

Korku
Birini kaybetme korkusu,kıskançlık duyguları için ana tetikleyici neden olmaya devam etmektedir. Kişinin partnerini kaybedeceğine dair bir bilince sahip olmak çiftler arasında bağları güçlendirebilir,ancak bu korku duygusu saplantılı veya mantıksız hale geldiğinde güçlendirmekten ziyade ilişkiyi tüketebilir. Partnerlerinin ‘daha iyi veya daha arzu edilen’ biriyle değiştirmek istediğinden korkabilirler. Güvenin sağlanması veya aranması bu korkuların bir kısmının giderilmesine yardımcı olabilir.

Rekabet
Rekabet duyguları,kıskançlığın aşırı seviyede hissedildiğinde ortaya çıkabileceği normal insan duygularıdır. Kıskanç duygulardan muzdarip birçok insanın eşsiz bireyler olarak ‘en iyi’ kendileri olmaya çalıştıklarında kendi enerjilerini boşa tükettikleri sonucu çıkmıştır.Bu insanlar,zamanlarının çoğunu sürekli olarak başkaları ile rekabet ve en iyi olmaya çalışmakla harcarlar. Rekabet edebilirlik bazen bir kişinin elinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olabilir,ancak başkalarının neye sahip olduklarını merak ederek sürekli kendilerini sorgulama hissi ile sonuçlanabilir.

 

Rekabet duygusu taşıyan kıskanç insanlar asla kendilerini huzurlu hissetmezler,daima bir huzursuzluk çıkarır ve rekabet hissini kendi hislerinin önüne geçmesine izin verirler. İlişkiyi yıpratan en önemli unsurlardan biri olan rekabet kıskançlığı,kişinin kendine zarar vermesine kadar götürebilir.

 

İş Alanında Kıskançlık

Aynı tip bir pozisyon için yarışan meslektaşlar arasında kıskançlık doğabilir. Bir maaş zammı veya daha iyi bir unvan terfisi gibi haklarından mahrum edildiğini hissederse kıskançlık yaşanabilir. Özellikle diğer kişiye verilmiş olan ödülleri kazanmak için daha hırslı bir hale gelip daha özenli çalışabilir. Fakat karşı taraf gerçekten bu ödülü hakkıyla kazanıyorsa,haksız kıskançlık iş ortamında psikolojik yıpratma da yaşatabilir.

Romantik Kıskançlık

Romantik kıskançlık yaygındır çünkü güçlü duygusal bağlar,partnerleri potansiyel kalp kırıklığına maruz bırakabilir. Psikolojiye göre,iki insan karşılıklı sevgi ile romantik bir ilişkiye girdiğinde,çocukluktan kaynaklanan korkuların ,kırgınlıkların ve güvensizliklerin çoğunun açığa çıkmasını sağlıyor. Bununla birlikte algılanan tehdit (şüphelenilen sadakatsizlik gibi) ortaya çıktığında,güvensizlikler bir intikamla geri dönebiliyor.

Platonik Kıskançlık

 

 

Platonik kıskançlık,diğer ilişkilerde bulunan aynı güvensizlik nedeniyle arkadaşlarda da ortaya çıkar.Kendini başkasıyla karşılaştırma,rekabet duygusu,aynı adama çekilme hissi platonik kıskançlığı tetikler. Erkeklerini dikkatini kazanmak,kendisini daha çok sevmelerini istemek,en çok kendisini övmelerini istemek iki bayan arkadaş arasında ciddi sorunlara yol açabilir.Araştırmalara göre genelde bu platonik kıskançlık iki bayan arasında yaşanır.

Paranoya


Son olarak kıskançlık,bir ilişkide kendinizi tehdit altında hissetmenize neden olabilir ve hoş olmayan bir şekilde kontrolsüz davranışlar sergilemenize neden olabilir. Abartılı kıskançlık paranoyası hem eşinize,hem arkadaşlarınızla olan ilişkilerinize ve en önemlisi kendinize zarar verebilir. Paranoya,bir şekilde tükenmişlik sendromunun en önemli nedenlerinden biridir. Eğer bu şekilde hissettiğinizi fark ederseniz en kısa zamanda yardım almaya çalışın.

Bir partneri kaybetme korkusu tümüyle paranoyaya dönüşebilir.” Paranoya,bir partnerin diğer eşin sadakatsiz olduğunu düşünerek daha fazla takıntılı hale gelmesine neden olmakta aynı zamanda kaygılanmasına,öfkelenmesine ve karşı tarafı kışkırtmasına neden olabilir ve bu takıntılı haller depresyonu besler.

Sonuç

Kıskanç duygular,düşünceli iletişim ve duyarlılık ile çözümlenebilir. Aşırı kıskançlık ile işaretlenmiş ilişkiler potansiyel olarak tehlikelidir,çünkü yukarıda anlattığımız kıskançlıklar istismar ve tükenmişliğe dönüşebilir. Çok kıskanç olduğunuzu düşünüyorsanız,bu işaretleri dikkatlice değerlendirmelisiniz. Hareketlerinizi izleyin,iş arkadaşlarınız ve tanıdıklarınızla zaman geçirin,yabancılar hakkında istilacı düşüncelerden uzak durun.

Sahip olma hırsını,başka insanları kendinize tehdit olarak görme düşüncesini,görünüşünüzle ilgili şüphelerinizi ve kızgınlıklarınızı kontrol etmeyi öğrenin. Bu argümanları önlemek için,zevk aldığınız aktiviteleri arkadaşlarınızla,ailenizle ve partnerinizle yapmaya çalışın. Eğer hala üstünden gelemediğinizi düşünüyorsanız profesyonel yardım almayı düşünün.

Kıskançlığı Fethetmek
5 (100%) 2 votes
2