Kadın Protestocuların İkonik Görüntüleri

1

Kadın Protestocuların İkonik Görüntüleri

Protesto önce itiraza,sonra da gösteriye dönüşmüş.Protesto kültürü ABD’de özellikle Vietnam Savaşı sırasında ortaya çıkmış. Tarihteki  protestocu kadınlar da bu kültüre zaman zaman ayak uydurup ikonik görüntüler sergilemiş.

1-)İsveçli fotoğrafçı Hans Runesson,13 Nisan 1985’te bu anı yakaladı ve Yüzyılın Resmi olarak seçildi :İsveç’in Vaxjö kentinde neo-Nazi Nordik Reich Partisinin gösterileri sırasında,38 yaşındaki Danuta Danielsson çantasıyla bir neo-Nazi’ye isabet alırken yakalanmış bir kare.

 

2-) İskinadinav Direniş Hareketi’nde 300 üniformalı milliyetçiyi protesto etmek isteyen,sosyal aktivist Tess Asplund’un yumruğunu yakalayan David Lagerlöf ödül alan bir diğer Fotoğraf sanatçısı.

3-) Ayakta dururken elbisesi çırpınıyordu,iki polis memuru tam isyankar dişlisine yaklaşırken. Louistın Baton Rouge’da başka bir kadın protestocu.Fotoğrafçı Jonathan Bachman tarafından yakalanan bu görüntü 2016 yılında manşetlere kazındı.

4-)2016 yılında Carlos Vera Mancilla tarafından çekilen bu fotoğraf,bireysel bir duruşun gücünü ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı Salvador Allende’nin 11 Eylül 1973’te Augusto Pınochet tarafından devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbenin 43. yıl dönümü kutlayan göstericilerden adsız bir kadın protestocu.

5-)Honduras kenti Tegucigalpa’da,Cumhurbaşkanı Juan Orlondo Harnendez’ın yeniden seçilmesini protesto eden Cumhurbaşkanlığı adayı Salvador Nasralla’nın bir destekçisi.

 

6-) Eylül 1981’de 36 kadın,İngiltere’nin Berkshire kentindeki bir Amerikan askeri üssünde kendilerini çite zincirledi.Onlar,İngiliz hükümetinin nükleer seyir füzelerinin Raf Greenham Common’a yerleştirilmesine izin verme kararını protesto ediyorlardı.Orada bir barış kampı kuruldu,12 Aralık 1982’de 30.000 kadın,üssün 6 mil (9.7 km)çevresinde el ele tutuştu.Bir yıl sonra 50.000 kadın katıldı.

Hiroşima‘nın bombalanmasını bizzat yaşayan 81 yaşındaki Hiroko Hatakeyma barış kampına gitti ve kadın protestoculara destek verdi.

7-)Diğerlerinden daha fazla etki yaratan bir kadın yürüş var. Bu fotoğraf 8 Mart 1917’de St Petersburg’da yürüyen kadınları gösteriyor..Kadın protestocular monarşinin çöküşünü sağladı ve Çar Nicholas II tahttan feragat etti.Rusya 23 Şubat 1917’de Uluslararası Kadın Günü’nü destekledi ve aynı zamanda bugün Rusya Devrim günü olarak anılıyor.

“Azim paha biçilmezdir:Çok zeki olduğundan değil,sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğin için başarırsın.”

Albert Einstein

Kadın Protestocuların İkonik Görüntüleri
5 (100%) 2 votes
1

2 yorum “Kadın Protestocuların İkonik Görüntüleri

Comments are closed.