Deliler Birliği Ve Osmanlı Tokadı

1

Osmanlı İmparatorluğu’nun Deli Süvarileri

 

Osmanlı İmparatorluğu dünyaya korku salmış,bunun yanında birçok halkı kucaklamıştır. Asya,Avrupa,Afrika kıtalarına kadar yayılmış,oradaki halkların daha mutlu yaşam sürmelerini sağlamışlardır. İmparatorluğun tüm bunları yapabilmesinin önemli sebeplerinden birisi de Askeri dehasıdır.

Ordu birçok kısma ayrılır savaştaki duruma göre taktik belirlenir ve savaş kazanılırdı.

Bu orduda her yönüyle dikkat çeken bir birlik vardı,ismi de ‘deliler’. İsmine bakıldığı zaman onları deli olarak düşünebilirsiniz,ancak durum böyle değildir.

O kadar cesur bir birliktiler ki ‘deliler‘ismini almışlardı. Aralarına 20-25 yaşlarında olan,yapılı ve güçlü kişileri alırlardı.Çünkü orduda en önde savaşmak demek ölüme gitmekle eş değerdi.

Ölümden korkmayan bu birlik cesaretinden dolayı efsaneleşmiştir. Tabi deliler birliği yalnızca cesaretinden dolayı ön planda değildi,kıyafetleri de oldukça garipti. Normal bir asker gibi giyinmezlerdi. Kalkanlarını kuş derileriyle süslerler,giysileri aslan,kaplan,kurt derilerinden oluşurdu. Bayraklarında da kaderde ne varsa o yazılırdı.

 Öyle kolayca bu birliğe kimse katılamazdı,oldukça cüsseli ve korkutucu görünmek gerekirdi. Bunun yanında silah kullanmakta usta olmalıydı.Bir deli savaşta on düşmanı öldürebilmeliydi.

 

Bizanslı bir tarihçinin söylediğine göre “delilerle karşılaşan düşman,öncelikle neyle karşı karşıya olduğunu,nasıl bir varlıkla savaştığını karşısındakinin insan mı,insan dışı varlık mı olduğunu anlamaya çalıştığı için şaşkınlık içinde kalır” demiştir.

Deliler birliği zırh kullanmazdı,savaş esnasında yaralandıklarında da savaşa devam ederlerdi.Yaralarını bile düşman askerini korkutmak için kullanırlardı.1828 Osmanlı-Rus savaşında gözlemlerini aktaran İngiliz Sörn “deliler Rus’larla adeta spor yaparak savaşıyorlardı,Rus topçuları çok ender olarak delilere zarar verebiliyorlardı.”demiştir.

Sultan III.Murat oğulları için sünnet düğünü düzenler,bu sünnet düğününde deliler grubu da yer alır.Binicilik aktivitesinde herkesin ağzı açık kalır,oldukça cesurdurlar.Ama daha sonra yaptıkları gösteriler bu gösteriyi bile altında bırakır.

Deliler ocağından gösteri yapan kişiler kendilerine kesici alet saplarlar,tabi üstlerinde bir şey yoktur ve kanlar akar.Bu yapılan gösterideki amaç dayanılmaz acılara dayanabildiklerini ıspatlamaktır.

Osmanlı Tokadı

Osmanlı tokadının ne kadar güçlü olduğunu herkes bilir.Deli ocağıda Osmanlı tokadı konusunda oldukça ustaydı.Savaşa hazırlanmaları çıplak elle olurdu.Kayalar ıslatılırdı,askerler bu kayalara elleriyle vururlardı.Bu onları inatçı karakterler haline getirirdi,uzun süre çalışmalar sonunda elleri nasırlanırdı.

Kayalara vurulan eller kaya gibi olurdu.Savaş sırasında ellerinde silah kalmayınca,silahları elleri olurdu,ellerini bir silah gibi kullanarak düşmana saldırırlardı.Taş gibi olan elleriyle düşmanın yanağını ve boğazını kaplayacak şekilde vururlardı,bu da düşman askerinin çenesinin çıkmasına ve saf dışı kalmasına neden olurdu.Tokat olur da çeneye değil de enseye isabet ederse bu da düşmanda kaya etkisi yaratır ve onu bayıltırdı. Bazen silahtan bile kuvvetli olan bu tokat yalnızca düşman için değildi,düşmanın atı için de geçerliydi.

Deliler hafifçe bir yer kazar oraya girerek düşman atlarını beklerdi.Düşman atıyla birlikte gelince asker de düşmanı değil atı hedef alırdı.Ata çok kuvvetli vurulan tokatiatın yere yıkılmasını ve askerin etkisiz hale gelmesini sağlardı.İşte Osmanlı tokadını meşhur eden birlik ‘deliler’ birliğidir.

Atı bile bir tokatla deviren bu devasa adamların kendi atları nasıldı?

Kendileri kadar atları da ilginçti.Sıra dışı atlar kartal tüyleri ile süslenirdi,atı kafasından geçen bir aslan postu vardı.Bu postun kafa kısmından atın kafası geçirilirdi.

Avrupa’da seyyahların anlattıkları sonucunda,orta çağ avrupası delileri ölümsüz sanıyordu.Savaşan bu cesur,devasa insanların,insan üstü özelliklere sahip olduğunu inanıyorlardı.Bundan mıdır bilinmez ‘barbar’ diye tarif ettikleri Türkleri resmederken,heykel haline getirirken deli ordusunu kullanmışlardır.

Bu cesur askerler bazen deli lakabını hak edecek işler de yapmışlardır.Ruslarla savaşırken hiç korkmadan Rus siperlerine kadar gidip,yalnızca onları sinirlendirmek için dolaşırlarmış.Tabi oraya kadar gitmişken sadece laf atmakla kalmaz atları ile bir güzel siperleri dağıtırlarmış.

 Osmanlı İmparatorluğu bir zamanlar dünyaya hükmetse de yavaşça bozulmaya ve kaybetmeye başlamıştır.Bozulmadan nasibini deliler de almıştır,deli ocağı bozulmuş başıbozuk haydutluğa geçmişlerdir.Birkaç tedbir alıp düzeltilmeye çalışılsa da başarılamamıştır. II. Mahmud tarafından da dağıtılmış ve sonlandırılmıştır.

 

 

 

Deliler Birliği Ve Osmanlı Tokadı
5 (100%) 3 votes
1

5 yorum “Deliler Birliği Ve Osmanlı Tokadı

  1. Delilerin bazı özellikleri serdengeçti birliğine benziyor birde deliler dağıtıldıktan sonra yerini tatarlar almışlardır

  2. Güzel bir paylaşım teşekkürler…Yeniçeri ocağı da savaşlarda çok marifetli idi fakat zamanla otoritenin zayıflaması onları da isyanlara teşvik etti…Ve imparatorluğa zarar verdi…Kontrolsüz güç güç değildir…Bazen sizin en büyük silahınız sizin en büyük düşmanınız olabilir…

Comments are closed.