Cilveli Kadının Zaferi

1

Cilveli bir kadınla,hoş bir kadını birbirinden ayıran o ince çizginin ardında ne var?

 Siz ne kadar cilvelisiniz,dahası cilveli olmayı gerçekten arzu ediyor musunuz?

Erkeklerin” hoş biri” olarak tanımladığı kategoride yer alıyorsanız,bu aslında çok yanlış bir noktada durduğunuzu gösteriyor.. Öyle ya;”Hoş biri ama o kadar işte”tabiri,bir şeylerin eksik kaldığının da altını çizer nitelikte..Peki ama ‘hoş biri’ olmak kadına neden eksi bir puan yüklüyor? ‘Hoş biri’olmak yerine ‘cilveli bir kadın’ olmak neden daha ayrıcalıklı bir ifade taşıyor? O halde yazımızı okumaya devam edelim lütfen…

Öncelikle ‘cilveli kadının’bir tarifini yapmak gerekiyor.. “Cilveli Kadın”entrika çeviren bir kadın değil, gözünüzün önüne ikili ilişkilerini şekillendiren kadınlar gelmesin…Bu kadın,kariyerini,kadınsı cazibesini kullanarak sürdüren biri de değil..’Cilveli kadın’ her istediğine körü körüne bağlanan bir kadındır.Her ne pahasına olursa olsun,kurduğu ilişkiyi sürdürmek istediği için birlikte olduğu erkeğin öngördüğü her şeyi kabullenen kadındır.

Önce zor elde edileni oynamalarını,hemen ardından da yeni tanıştıkları erkeğe özel bir sofra kurmalarını öneren kişileri ya da  yayınları bu durumdan sorumlu tutan Sherry Argov bu konu hakkında ilginç bir kitap bile yazmış. “Uzak doğu’dan ithal edilen egzotik meyvelerle Sevgililer Gününü andıran cookies’ler hazırlayın,dantel örtülerinizi ve en azından iki saat harcadığınız organik çiçeklerinizi unutmayın! İkinci buluşmanızda ise siyah dantel geceliğinizi giyerek karşılayın onu…” diyor Argov. İddialı bir öneri ne dersiniz? Bu tür önerilere karşı yazar ilginç bir yorum getiriyor; “Bu neyin reçetesidir? Tabii ki felaketin..Çünkü erkek böyle bir durumda kaçar!..

Peki ama neden? “Çünkü kadının bu şeyden önce ne istediğini bilen,ancak onu elde etmek için kendinden hiç olmayacak ödünler de vermeyen bir kadın..Dışı çiçek,içi ise adeta bir çelik gibi olan bu ‘cilveli kadın’,kadınsı silahlarını sadece kendi gücünü artırmak için kullanıyor. Erkeklere karşı ‘kolay’bir üstünlük kazanmıyor,çünkü oyunu kurallarına göre oynuyor. Yazarın değişiyle;’hoş birinde’ olmayan bir şeyler var. Gerekli gereksiz romantik hayallere kapılarak mantığını yitirmemeye çalışıyor. Mantıklı hareket etmesi de gücünü gerektiği yer ve zamanda kullanabilmesini sağlıyor.

Cilveli kadın,öncelikle sıcak,mizahi yanı kuvvetli ve medeni bir dostluk başlatır. Aşkın zaten onu bir şekilde bulacağından emindir.

 

Gecelikli ya da Geceliksiz

‘Cilveli kadını’ tanıyabilmek için öncelikle ‘hoş biri’ olarak nitelendirilen kadının tipik hatalarını iyi gözlemlemeniz gerekiyor..Hoş biri,yeni tanıdığı bir erkeğe,ilişkileri henüz tam anlamıyla oturmamışken hep ‘evet’ diyen bir kadındır diyor Argov ve ekliyor;”O hissettiği ilginin karşılıklı olmasını çok istediği davranışı,kendine yüksek bir değer biçtiğini ortaya koymaz. İlişki yenidir ve aralarındaki duygusal bağ henüz sığdır. Yine de kadın erkeğe en iyi oyun kağıdını dağıtmıştır” diyor Argov. Peki öyle bir durumda erkek ne düşünür? Argov’a göre erkek,kadının ya çaresiz olduğunu ya da bütün erkeklerle hemen yatağa gitmeyi istediğini düşünür. Ya da her ikisini de… Kadın kendi değerini ustalıkla düşürmeye istekli olduğu için,erkeğin ona saygısı bir kez azaldığında,kadına yaklaşma arzusunu da kaybeder..Gecelikli ya da geceliksiz..

Kendini Özletmeyi Başaran Kadın

Argov’o göre erkeklerin hayallerindeki kadın,karşısındaki erkeği etkilemek için bu tür yollara genellikle başvurmaz. Daha doğrusu,ihtiyaç ya da gereklilik hissetmez.Yazar Argov’a göre cilveli kadın; yeni tanıştığı erkeğe özel bir sofra kurmak yerine onun için öncelikle tek türlü bir yemek pişirerek yola çıkar.

Her şey ustaca başlar..Erkek telefondan kadını aradığında “Şu anda ne yapıyorsun?” diye sorar. Kadın,”Bir arkadaşımla sinemaya gidiyordum”cevabını verir..Burada etkili sözcük ‘gidiyordum’dur. Sonra erkek; “Benimle buluşmak ister misin?” diye sorar. Kadın iki saniye susar ve “Peki” der. Bu sahne eminim ki bazılarınıza son derece tanıdık gelmiştir. Kabul etmek gerekir ki biz kadınlar,hoşlandığımız ya da birlikte olmak istediğimiz erkek bizi aradığında,onunla buluşmak isteğimize karşı koymakta zorlanırız.

Peki kadınların bütün planlarını bozmaları ve hoşlandıkları erkekle buluşmaya hazır bir tavır sergilemeleri doğru mu?

Argov’a göre bu son derece yanlış bir tavır.Yukarıda yaşanan bu sahne ‘hoş birinin’ artık klasikleşen en tipik davranışı..Ona göre bu davranış,erkeklerin kadınları kolaylıkla ellerinin altında tutmalarına yönelik giriştikleri bilinçli bir taktiğin sonucu..Zira erkekler yaşadıkları her şeyi kendilerine daha uygun bir duruma getirme eğilimindedirler. ‘Hoş birine’ son dakika randevu verilirse,’hoş biri’ arkadaşıyla yaptığı planları sık sık erteleyecektir..Öyle ya kadınlarda genellikle planlarını iptal etme eğilimi fazladır..Oysa bu durum erkeğe gayet sıradan gelecektir..

Sevimli Fakat Uysal Değil!

Oysa erkekler ‘gece arkadaşlarıyla dışarıya çıkmaktan’ asla vazgeçmezler. İşlerinden,uykularından ve yiyip içmekten de öyle…”Bir erkeğin berberine telefon açarak ‘saç kesimimi iptal etmem gerekiyor.Kız arkadaşıma daha fazla zaman ayırmalıyım’ dediğini hiç duydunuz mu? Başlangıçta onun arzu ettiği zamanın üçte ikisinde görüşmeye çalışın..Geriye kalan üçte bir zamanda ise ‘yapacak başka işiniz’ olsun. Kısacası sık sık karşısına çıkmayın.. Sakın ama sakın hayatınızı salt onun boş zamanlarına göre organize etmeyin. Çünkü erkek,istediği her an onunla görüşeceğinizden emin olursa öncelikler listesinde gitgide arka sıralara kayabilirsiniz. Kısacası; ‘hoş biri’ gibi her an ulaşılabilme yanılgısına düşmez. Cilveli kadın,’ulaşılabilir’ olma konusunda daha seçicidir.

Bu katı tutumu elbette sürekli devam ettirmek durumunda değilsiniz. İlişkiye girdikten ve erkek tipik bir ilgilenme örneği göstermeye başladıktan sonra biraz daha içinizden geldiği gibi davranabilirsiniz. Cilveli kadın bu şekilde davranması gerektiğinin zaten bilincindedir. Bu nedenle karşısındaki erkeği ustaca cezbetmeyi de başarır.

 

Hemen Teslim Olmamak

Bir başka önemli noktada erkek arkadaşınız ile her zaman aynı görüşte ve aynı düşüncede olmayacağınız gerçeğidir. Bir erkeği etkilemek için onunla aynı görüşleri ve aynı zevkleri paylaşıyormuş gibi davranmanıza gerek yok. Farklılıklar ilişkiye renk katar. Aşırı bağımlı olmayın ve her dediğine ‘evet’ demeyin.Aşkın herkese göre farklı bir tanımı vardır..Unutmayın ki erkek,kendi hayatına sahip çıkan bir kadınla karşılaştığında daha hızlı aşık olur. Erkek,kadının kendi aklı ve fikri olmasını ister. Kendi fikirlerinizi dile getirmeniz öz güveninizin olup olmadığını da belli edecektir. Örnek verelim:İlk buluşmada” ne yapmak istersin?” diye sorduğunda,omuz silkip “sen bilirsin” demeyin..Ona hayata karşı iştahlı olduğunuzu gösterin yeter..

Kendini Sevmek

Cilveli kadın davranışlarıyla işte bu treni ustalıkla sürer. Erkek cilveli kadını biraz ‘kayıtsız’olarak algıladığında diğer erkeklerin onu elde edemeyeceklerini de çok iyi bilir. Argov’a göre kadın erkeği kazanmak için onunla yatarsa,erkek bunu hisseder ve ona saygısını da kaybetmeye başlar.

“İlişki ışık hızıyla başladığında bir noktada erkek yeniden soluk almak için geri çekilir,o zaman kadının dengesi bozulur”.

İlk görüşmenin olumlu geçtiğini düşünüyorsanız büyük olasılıkla onun için de aynısı söz konusudur. Erkekler bir kadına çabucak aşık olup hemen teslim olmaktan ve duygusallaşarak zayıf yönlerini ortaya sermekten çekinirler. Erkeğin kendi duyguları ile savaştığı bu dönemde onu rahat bırakmalı ve kafasını karıştırmamalısınız.Sabırlı olun ve onun sizi aramasını bekleyin.Ve sizi aradığı anda sakın ama sakın kızgınlık belirtileri sergilemeyin. En doğrusu onun telefonunu hiç beklemiyormuşçasına davranıp neşeli ve sakin konuşmaktır.

Doğru Tepkiler Vermek

Ne yazık ki kadınlar erkeklere karşı hemen her zaman yapılması gerekenin tam tersini yapıyorlar. Kadınlar genellikle hoşlanmadıkları erkeğe karşı doğru,hoşlandıkları erkeğe karşı ise yanlış tepkiler veriyorlar.Erkeklerin aşırı ilgiden rahatsız olup huzursuzlandıklarını,kayıtsız tavırların ise bir şekilde onları kamçılayıp içlerindeki gizli avcıyı harekete geçirdiklerini unutmayın. Yani kısacası siz hoşlanmadığınız erkek telefon ettiğinde geri aramadığınızda ve ona sizden gelecek bir telefonun beklemenin heyecanını yaşattığınızda aslında bilmeden onun ilgisini körüklüyorsunuz.. Unutmayın ki,’cilveli kadın’ başka birinin standartlarına göre değil,sadece kendi standartlarına göre yaşar. Bu kendi kurallarına göre yaşayan kadın;öz güven,özgürlük ve güç duygusu taşıyan kadındır.Kısacası bir erkeğin rüya kadını olmayı başaran kadındır.

 

 

“Erkekler az ve öz konuşan kadınları tercih ederler..Çünkü bu zaten kendi aralarında konuştukları dildir.”

“Kendine değer ver,iltifat edildiğinde gülümse,eski ilişkilerini sorgulama,kendini başka kadınlarla kıyaslama.”

Cilveli Kadının Zaferi
5 (100%) 2 votes
1

4 yorum “Cilveli Kadının Zaferi

  1. Hangisi olduğuma karar veremedim)) Ama cilveli kadın olmak lazim mi cidden bilmiyorum.
    Bazen erkekler tak tersini de isteyebiliyor. Yerine gore hoş yerine gore cilveli olsak olmuyor mu))

Comments are closed.