Karabağ Meselesi Ve Hocalı Katliamı

Türkiye’nin manevi parçası olma özelliğine sahip olan Azerbaycan,bugüne kadar var olma savaşında çok canlar yitirdi..

 

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1918 yılında kuruldu,ancak 2 yıl sonra 26 Nisan 1920 yılında Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan’a girdi.28 Nisan 1920’de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu ve ardından Sovyetler Birliği topraklarına katıldı.1991 yılında ise Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla tekrar bağımsızlığını kazandı.Bugünün Azerbaycan’ı ise tüm baskı,zulüm ve gördüğü savaşlara rağmen,zengin yer altı ve yer üstü kaynakları ile sosyal ve ekonomik gelişmeyle okur yazarlık oranında yüksek düzeylere ulaşmıştır.

  Bugün 77 şehirden oluşan Azerbaycan’da 25-26 Şubat 1992 yılında Ermenilerin Azerbaycan Türklerine reva gördükleri,kanlı Hocalı Soykırımı yaşandı.

Hocalı,insanlık tarihinin en acımasız en insanlık dışı infaz ve cinayet silsiledir! Ancak bu bile bu konuda çeşitli sözleşmeler imzalayan,uluslararası güçlerin,Hocalının bir soykırım olduğunu kabul etmesine yetmemiştir…

Ermenistan işgali altındaki dağlık  Karabağ bölgesi tarihin en vahşi katliamlarından birine sahne oldu.Rusların desteği ile Azerilere karşı saldırılar düzenleyen Ermenistan çeteleri 25 Şubat 1992 yılında,stratejik bir öneme sahip olan Hocalı köyüne baskın düzenlendi ve korkunç bir katliama imza attı..

Bugün Ermenistan olarak adlandırdığımız ülke 1828’den önce Osmanlı toprağıydı ve nüfusunun çoğunluğu da Türklerden oluşuyordu.Fakat bugün baktığımızda Ermenistan’da tek bir Türk bile yaşamamaktadır.Nasıl bu hale geldi de Ermeniler Türkleri o coğrafyadan sildi ve kendi devletlerini kurdular??Bu soruya cevap vermek için öncelikle Hocalı katliamına kadar uzanan tarihsel  sürece göz atalım..

Ermenistan ve Karabağ’da,Ermeniler hiçbir zaman çoğunluk halinde değildi. Devlet kurabilmeleri için belirli bir bölgede çoğunluk haline gelmeleri gerekiyordu ve gereken yapıldı da.Azeri halkı sürekli topraklarından göçe zorlandı.Bunun için Rusların desteği ve teşviki ile  Ermeniler zamanla Erivan çevresinde çoğunluk haline geldiler ve Erivan Hanlı olarak bilinen Batı Azerbaycan topraklarında suni bir devlet oluşturdular.Yapılan soykırımlar ve Türkleri temizleme operasyonları Ermeni ve Rus komutanları tarafından Moskova’ya tek tek rapor  edildi. 1914 yılındı 1.Dünya Savaşı Ermeniler için büyük bir fırsattı. Rusların desteği ile silahlandılar,gerek Türkiye’de gerekse Azerbaycan topraklarında terör estirdiler.Türkiye’de yaşayan bazı Ermenilerin de onlara destek vermesi üzerine 1915 yılında Osmanlı Devleti Meclisi yasa çıkararak Ermenilerin başka bölgelere göç etmelerini sağladı.

 Ermeni gönüllülerden oluşan silahlı grupların Karabağ’a yerleştirilmesinin ardından,Gorbaçov’un 25 Temuuz 1990’da yayınladığı bir kanunla av silahları dahil  bütün silahlar toplandı,böylece Azeri halk muhtemel saldırılara karşı savunmasız hale getirildi.Rusların desteği ile taşlar bağlandı,kuduz köpekler serbest bırakıldı ve ortam katliam için hazır hale getirildi..

Şubat 1992…

Katliam zincirinden inanılmaz soykırıma giden süreç 1991 yılında başladı. Bu süreçteki olaylar Hocalı köyü vahşetini fitilleyen ateş oldu. Şubat 1992’ye geldiğinde Rusların desteğini alan Ermeniler Hocalı köyünde son derece vahşi şekilde Türk katliamı yaptılar. O bölgedeki Azerbaycanlıların öldürülmesinin en önemli sebebi Hocalı sakinlerinin Müslüman ve Türk olmalarıydı.İşte bu yüzden Hocalı bir soykırımdır!

İnsanlığın Yüz Karası

Hocalı,25-26 Şubat 1992’de çok farklı bir şekle büründü ve dünya görülmemiş bir vahşete tanık oldu. O gece Rus motorize alayı tanklarından açılan top ve roket saldırılarıyla Hocalı hava alanı kullanılmaz hale getirilerek,kentin dış dünyayla ilişkisi tamamen kesildi. Rus askerlerinin desteği ile Ermeni kuvvetleri resmi rakamlara göre 613,gerçekte ise 1300 Azeriyi katletti… Bunların 106’sı kadın ve 83’ü çocuktu.. 10 bin nüfuslu Hocalı’da olaylar sırasında 3000 kişi bulunuyordu. Olaylar sonucunda 700’den fazla çocuk anne ya da babasını kaybetti.Yaralıların sayısı ise 1000’in üzerindeydi.

İnsanlık dışı bir dram.. Cesetler üzerine yapılan incelemelerde,cesetlerin bir çoğunun yakıldığı,çeşitli uzuvlarının kesildiği,kafaların ezildiği,derilerinin yüzüldüğü ve 56 hamile kadının karnı yarılıp bebeklerin parçalara ayrıldığı tespit edildi.Canlı canlı insanların kafa derilerini yüzdüler,sağ ele geçirdiklerini ise sistematik bir işkenceye ve tıbbi deneylere tabii tutarak insanlık dışı muamelere maruz bıraktılar. Şahitlerin anlattıklarını dinleyenler önce kulaklarına inanamadı fakat katliam sonrası Hocalıya girdiklerinde görgü tanıklarının abartmadıklarını kısa sürede anladılar.

Birleşmiş Milletler 822 sayılı kararıyla,Ermeni kuvvetlerinin işgal altındaki topraklardan çekilmesini istedi ancak bu sonuç vermedi.. Kararın ardından ara buluculuk çalışmaları başlatıldı.1994 yılında ateşkes ilan edildi. Olaylar sonrası çözüme kavuşturulamayan bir diğer sorun ise  ülke içerisinde yerinden edilen ya da sığınmacı durumuna düşen 1 milyon civarı Azeridir.Bunların büyük bir çoğunluğu Azerbaycan sınırları dahilinde yaşamaktadır. Azerbaycan nüfusunun % 10’undan fazlası ülke içinde yerinden edilmiş sığınmacılardan oluşmaktadır ve bu dünyada yerinden edilmiş en büyük nüfus hareketlerinden biri anlamına gelmektedir…

Şiddet ve vahşetle zorla alınan Hocalı’nın bugünkü adı “İvanyan”..Belki bugün Suriye,Irak gibi yer üstü ve yer altı zenginlikleri bulunan ülkelerin işgali ve sıcak savaşa dönüşen süreçte Karabağ sorunu pek ilgi çekmeyecek ama elbet bir gün bir işgal sorunu olan Karabağ sorunu yeniden ciddi anlamda güdeme gelecek.Bu ne zaman olur bilinmez..Şu anda sadece dondurulmuş gibi görünen bir problem…

 

Hocalı soykırımı ile ilgili araştırma yaparken o yılların ve o acıların nasıl olduğunu hissettim,cahilliğime verin ki bu yazıyı 26 Şubat zamanında yazmadım,çünkü cidden bilgisizmişim ve sözde biliyormuşum…Çok fazla fotoğraf koymak istemedim..Dünya adaleti denen bir adalete ben inanmıyorum..Hadi savaşlar olabilir,hayatta çok savaşlar olmuştur zaten,şehitler,gaziler,yarılar ölüler..ama bu şekilde vahşilikle nasıl söylesem bir sırtlan gibi canlı canlı katletmek,kadınlara hele hele çocuklara..hamile kadınların karınlarında olan bebeklere bu canilik nasıl yapılır ben anlayamıyorum. Savaş sırasında bile insan haysiyeti ile gururu ile onuru ile savaşması lazım.. Türk ve Müslüman katliamı yapılan Hocalıyı unutmamak en büyük vazifelerden biridir.Üstelik bu vazife bizi her zaman bir ve diri tutacaktır.

 

Karabağ Meselesi Ve Hocalı Katliamı
5 (100%) 1 vote

5 yorum “Karabağ Meselesi Ve Hocalı Katliamı

    • Osmanli topraklarinin ucu bucağı yoktu bir zamanlar @terrius ben de yeni öğrendim. Iyi ki önermişsin bu konuyu tekrar teşekkürler. Çorum ve Madimak olaylarini da yazmak istiyorum ilerleyen zamanlarda 🙂

  1. Okurken içim burkuldu, çok kötü gerçekten. Bu yazılanları Ermenilere soykırım yapıldığını iddia edenlerin de okuması gerekiyor mutlaka.

    • @nane ben fotoğraf bile koyamadim ki okuyanlar üzülmesin diye.Bunlar gibi çok katliamlar var mutlaka bilinmesi gereken.Sorsan çok kitap okurum ama boş seyler okuyormusum bazen.

  2. Tarihte katliam ve soykırımlar hiç hazetmediğim konulardı hep.Hiçbir toplum kabul edemez kolay kolay böyle bir ayıbı.Ama biliyorum ki her kültürde zayıfa kıyma zalimliği vardır.Çünkü insanlarda benliklerini yitirdiklerinde çok kötü olma eğilimi vardır.Ermeniler de Türkler de çok kötülük ettiler birbirlerinde.Maalesef kardeşçe yaşamayı öğrenebilmeleri için çok acı çekmesi gerekti insanlığın.

Comments are closed.