Kıvrak Zekanızı Kullanarak Hazır Cevap Olun

1

Kıvrak zekanızı kullanarak hazır cevap olun..

Bazı diyaloglar ya da atışmalar vardır ki hep o an gereken şeyleri söyleyememekten dolayı yakınır. Ahh..!keşke o diyalog ya da tartışma şimdi geçse de  şu söze karşılık şu ifadeyi kullansam deriz.Değil mi? Bazen başımıza gelir için için yanarız ama yanmayın arkadaşlar.Sormak istiyorum,arkadaşlarınızla beraberken sizi küçük düşürmeye çalışan ya da tartıştığınız bir konudan dolayı sizi haksız çıkarmaya çalışan birinin,sizi küçük düşürüp tartışmayı kaybettiğinizi görerek bir saat sonra değil de anında hazır cevapla karşılık vererek karşınızdakini alt etmek zorunda kaldınız mı? Çok berbat bir duygu mu?

 

 Bu ifade etmeye çalıştığım şey antik dönemde geliştirilen bir iğneleme sanatı..O dönemde münakaşaya girdiği kişiye nasıl anında mağlup edebileceğini öğreten ve hazır cevapla yanıt verebilmeyi ifade eden bir tür söz sanatı:Fakat tabi ki bu sanat sadece bir münakaşa esnasında hakkımızda olumsuz bir izlenim bırakacak durumlarda bize yardımcı olamaz.Aynı zamanda,arkadaşlarımızla sohbet ettiğimiz zamanlarda karşılıklı diyaloglar esnasında hazır cevap olmak gerektiğinde de bu sanatı değerlendirebiliriz.

Şimdi hazır cevap olmamız gereken durumları ya da bu durumlarda izlememiz gereken yolları irdeleyelim..

En önemli basamak olarak da söylemek gerekirse ilk başta çok hızlı bir akla ihtiyaç vardır. Eğer henüz çok zeki bir akla sahip olmadığımızı yani kıvrak bir zekamız olmadığını düşünüyorsak ve bunun farkındaysak bu rehberliğimiz muhtemelen işe yaramaz. Ama her şeyin bir çözümü olduğu gibi bu problemi de aşabilmenin iyi bir yolu,bulabileceğimiz kadar fazla miktarda ezberimizde hazır cevaplar koleksiyonu oluşturmaktır.Bu yolla kendinize bir şeyler katacak ve zamanla bu sayede kendi hazır cevaplarınızı üretebileceksiniz..

Şimdi gelelim ikinci basamağımıza.  Bu basamak,bir münakaşa ya da konuşma anında kendinize sahip çıkma basamağı. Şimdi eğer biri sizi aşağıladı ya da küçük düşürdüyse ve sizin için hiç de yenilir yutulur olmayan iddialarda bulunduysa sizin yapmanız gereken ilk tavır o ifadeleri kafanıza takmamak.Unutmayın ki siz çok samimi olabilirsiniz ama tartıştığınız kişi size hileler yaparak zayıf düşürmeye çalışabilir. İşte bu sakinlik size,kullanabilmeniz için hazır cevaplar hazırlamaya yardımcı olacaktır. “Kim duraksar ve tereddüt ederse o kaybeder…” eğer siz geri dönmekte tereddüt geçirirseniz şunu bilin ki bittiniz! Ve ne yazık ki tartıştığınız kişi  galiptir.

Tabi hararetli bir tartışma anında karşınızdaki ne derse desin korkusuzca eleştirmekten geri durmamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Eğer kendisiyle çelişiyorsa bu iyi bir açık demektir  ki hemen bir boğa gövdesi gibi bunun üzerine gideceksiniz. Çünkü bazen tartıştığınız insanlar söyledikleri şeyleri o an tartamazlar. İşte siz karşınızdakinin kusurlu konuştuğunu gösterirseniz bu genellikle küçük düşürmeye yeltenenin gözünde,yaptığı bu küçük düşürme uğraşını anlamsız kılar.

Dokunaklı ve iğneleyici ol ama aşırıya gitmeyin. Yani gerekenden fazla iğneleyici olmaya gerek yok.Eğer sen birini aşağılarsan  o da alta düşmemek için doğru ya da yanlış olduğunu düşünmeden aynı şekilde sana cevap verecektir. İğneleyici sözcükleri yayarak konuşmak istiyorsan ferah olmalısın..heyecan yapmamalısın..Bu şekilde yaparsan etkili olur. Unutma ki sırf haklı çıkmak için haksız olarak iğneleme,bu doğru değil. Ayrıca iğnelemek argo konuşmak da değildir.

Eğer karşı taraf size hakaretten ötürü argo ifadeler  ile cevap vermeye kalkışırsa,saygın biriyseniz sizinde ona aynı ifadelerle cevap vermeniz etrafınızdakilere karşı hiç de olgun göstermeyecektir.Argo konuşanlar,söyleyecek başka ifadeleri olmadığı için ve konuştukları şeylerin iddialarını ispatlamaya  yetersiz olduğunu bildiği için argoya başvururlar.Sakın sen de aynı hataya düşme..Yoksa senin konuştuğunun doğruluğu şüpheye girer.

Sakin olmayı denemelisin. Birisi seni aşağıladığında küçük bir kızgınlık bile yaşama. En azından dış görünüş olarak sakin görün. Mesela o an de ki,sakin olmalıyım çünkü kızarak ve aynı basitliğe düşerek hareket etmeye harcayacak kadar zamanım değersiz değil.De ki;bunlar cehaletinden bunu yapıyor ve kızgınlık bana bir şey kazandırmayacak. Eğer sakin olmakta zorlandığın oluyorsa aynanın karşısında kendine bakarak gülmeye ve eğlenmeye çalış. Böylece içinde çok kızgınlık bile olsa dışında sakinlik görüntüsü oluşur.

Eğer haklı isen sakın uzaklaşmaya yeltenme. Biri sizi aşağıladığında oradan uzaklaşmak cesaretsiz ve korkak görünmenize sebep olur. Hele de haklılık payın varsa karşı tarafın cehaletine ve küçüklüğüne düşmeden cevap vermelisin. Bazen insanlar münakaşayı sevmez,misal ben.. Ama bu durumda haksızların toplumda hep üste çıkmalarına yol açıyor. O nedenle nerede olursa olsun sana atılan iddialara cevap ver. Konuştuğun her şey doğru olmalı ama -her doğruyu söylemek doğru değildir beyanınca- hakkını savunmak için de olsa özür dilemek için de olsa susma.Doğruyu savun.

Çok önemli bir şey… Karşılaştığın tüm münakaşalarda haklı gelmek istiyorsan kendinle de açık yüreklilikle tartış. Hata yaptığında kendine de hazır cevaplar vermekten çekinme. Kendini doğru düşünmeye ve insani davranışlarda bulunmaya ve bir sonraki adımlarını düşünmeye ikna et. Sağlam zeminlerde yürüdüğüne inanıyorsan kimse seni küçük durumlara düşüremez..Haklı olsan da bazen bu konuda çalışmak gerekebilir…

 

 

ATÜTÜRK’ÜN HAZIR CEVAPLILIĞI:İngiltere Kralı Edward da özel yatıyla İstanbul’a gelmişti. Atatürk, konuğunu Dolma bahçe Sarayı’nın rıhtımında karşıladı. Kral onuruna, akşam büyük bir şölen veriliyordu. Ziyafet sofrasına hizmet eden garsonlardan biri, elinde getirdiği tepsiyle, ayağı halıya takılarak yere yuvarlandı. Atatürk, Krala eğilerek şöyle dedi: “Majeste, Türk ulusuna her şeyi öğrettim, yalnız UŞAKLIĞI ÖĞRETEMEDİM!”

 

 

 

“Bir insanın akıllı olmasına bir şey dediğimiz yok. Yeter ki aklını başkalarına kabul ettirmeye çalışmasın..”

Eflatun     

 

Kıvrak Zekanızı Kullanarak Hazır Cevap Olun
5 (100%) 3 votes
1

4 yorum “Kıvrak Zekanızı Kullanarak Hazır Cevap Olun

  1. Bende karşımdaki nasılsa öyle oluyorum sakinliğimi kaybediyorum bir nevi onun çöplüğüne iyi olduğu yere çekiliyorum

Comments are closed.