Canı Sıkılan Kuşak

1

  Ya sizin ya da bir yakınınızın çocuğu ..Ya bilgisayar başındadır ya da yeni eğlence arayışı peşindedir.Okudukları okul,isimleri,kişisel özellikleri hiç fark etmiyor. Onları en önemli hastalığı birleştiriyor…Can sıkıntısı.

 

Cumhuriyet Kuşağı..70’ler Kuşağı..Özal Kuşağı..Unutlmaz 90’lar Kuşağı..Bazı kuşaklar özel isimlerle anılır.Bugünkü gençlerse sanırım ileride “Canı Sıkılan Kuşak” diye anılacak..

Zaten 20. yüzyıla yazık olduğunu düşünüyorum. Bir “cool” takılma akımıyla gelip geçti. Biriyle tanışıyorsunuz “cool” çıkıyordu. Neden mi? Öyle olmak zorunda olduğu için. Başka türlü ” başarılı” hissedemiyor kendini.Karizması her şeyden önemli..Onu zedeleyecek bir şey yapacağına,ölmeyi tercih eder.Peki nasıl mı korurdu karizmasını? Asla gülmez,gece bile güneş gözlüğü takar,kahkaha atmayı bırakın,gülümsemek için yüz kaslarını zorlamak zorunda. Aşk ve sevgi hakkında konuşmaz,dans etmez,söz vermez,her şeyi zamana bırakır. Cool olmak böyleydi o zamanlar,zordu yani yazık oldu o robotlara da..Kadınlar da aynıydı erkekler de,karizma peşinde kendilerini şaşırdılar.

Tam diyorsun ki devir değişiyor 21. yüzyıla giriyoruz çok şükür,gözlükler atılsın,gülümsemeler ortaya çıksın…Yok,gelen kuşak gideni aratıyor,en azından bizim kuşakta eğlence vardı diyorsun kendi kendine.Şimdiki kuşağın yüzlerinin gülmesi için daha çok şey gerekiyor.

Eskiden yurt dışı gezisi,hayatın olağanüstü bir hediyesiydi..Şimdilerde pek çok genç için anne/baba yanında oradan oraya sürüklenecek bir görev..

Eskiden “dışarıda yemek”  günler önceden planlanacak bir şölendi.Nereye gitmeli? Kimlerle gitmeli? Ne giymeli? Şimdilerde “eskiden gidilen” yerlerin motorlu kuryeleri,ellerinde paketler,evlere servis yapıyor..Gençler şimdi ne yediğinin farkına varmadan bilgisayar karşısında tüketiyor.

Söylemeye gerek yok.Eskiden televizyon seyretmek “önemli bir sosyal faaliyet” idi.Şimdilerde yüzlerce kanalı hiçbirini seyretmeden zaplıyoruz. Şu film sıkıcı görünüyor…Bu adam da artık güldürmüyor..Filanın konukları bu hafta iyi değil..

Gençlerimizin canı sıkılıyor..

Bu nedenle çoğu soluğu psikologda alıyor.Psikologların da günleri dolu,görüşebilmek için birkaç hafta bekletiyor. Bu çabanın sonunda sizi kabul eden psikolog “can sıkıntısı” ile baş etmenin yollarını anlatmaya çalışıyor. Biraz terapi,biraz ilaç,biraz kişisel gelişim kitapları…Ama asıl önemli olan o sıkıntının nedeni değil mi?

Büyük kentlerin genci bir salgın hastalığının pençesinde mi?Her şeyleri varken önlerinde ” hayatı güzelleştirecek” yüzlerce seçenek sıralanırken neden sıkılıyorlar?

Yoksa sıkıntılarının nedeni tam da bu mu?

Ya da hayat,manasız bir “yapılacak işler” listesine mi dönüştü? Okula hazırlan,üniversiteye hazırlan,eğitim programlarına katıl.

Yazın Bodrum’a,kışın Uludağ’a gidilecek.

Votka yeniden moda olmuş,artık votka içilecek.

Şu müzikle dans edilecek.Mutlaka spor yapılacak.Bugünlerde fitness mı gözde yoksa bodybuilding mi?Neyse..Birinden biri seçilecek”fit”kalınacak.

Politika mı?Bırakın Allah aşkına..Herkes kendi işini iyi yapmalı. Benim işim “kendimi kurtarmak”. Politikayı Ankara’ya meraklılar yapsın..

Hayat bundan ibaret hale gelmedi mi sizce?

Çocuklar geleceğe/dünyaya/hayata dair hayal kuruyor mu acaba?

Hani içlerinde kendilerinin  ve güvenliklerinin yer almadığı tuhaf hayaller…

Dünya bu kadar zenginleşmiş,teknoloji bu kadar ilerlemiş ve gezmekten alışverişe seçeneklerimiz sonsuz gibi görünmeye başlamışken,nasıl oluyor da  bu kadar birbirimize benziyoruz…Tek tip hayat yaşıyoruz..

İçki ve uyuşturucu yaşı 12-13’lere indi. Psikologlara giden çocukların sayısı patladı..

Ve can sıkıntısı,bu kuşağın “doğal hali” olmaya başladı..Bulmacanın parçalarını birilerinin birleştirmesi gerekiyor.. Yoksa can sıkıntısından kurtulmak için arayışların nereye uzanacağını kim bilebilir….Biz biraz daha mutlu kuşaktık hiç değilse,ben 20. yüzyıl kuşağına yazık oldu diye düşünürken 21. yüzyıl kuşağı telef olacak diye korkmaya başladım..

 

 

 

 

Canı Sıkılan Kuşak
5 (100%) 2 votes
1

4 yorum “Canı Sıkılan Kuşak

  1. Aslında tek tipiz evet ama herkes kendini farklı sanıyor birde geleceğin iyi getirisi olacak mesleği piskologluk gibi duruyor

  2. Aslında bu anlattığın sıkıntılar her çağda vardı sue.Çok karamsar olma.Kendin gibi yaşayabilmek için biz farklı sıkıntılarla savaştık yeni nesil daha farklı.Her şey güzel olacak merak etme.İnsanlar eninde sonunda ya kendini ya belasını bulmuştur.Dünyayı ve kendimizi yorduk savaşımızda belki de.Umarım belamızı bulmadan başarırız yine kendimizi kurtarmayı.Teşekkürle sue <3

  3. @juno çok haklisin,iste ben herşeyi elinin altinda olan nesilin nasil sıkıldığını anlayamiyorum sanirim 🙂 Umarim öyle olur,rica ederim.
    💕

Comments are closed.