Köleliği Reddeden Kadının Günü

21

8Mart 1857,Kadınların İlk Kez Toplu Olarak Baş Kaldırdığı Gün

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünya emekçi kadınlar günü 8 Mart 1857’de Abd’de greve giden,dokuma işçisi kadınların ve 8 Mart 1917’de Şubat devriminin kıvılcımını çakan dokuma işçisi kadınların anısına kutlanıyor.8 Mart 1857’de New York’ta bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin kadın işçi,16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı.

40 bin kadın işçinin örgütlediği bu grev o zamana kadar ki en kitlesel kadın eylemlerinden biriydi.Eylemi durdurmak isteyen polis,kadın işçilere saldırmış,fabrika yönetiminin desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kitlenmişti.Bu sırada çıkan yangında,içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak can vermiştir.Olaya Abd’de basınında neredeyse hiç yer verilmemiş,fabrika yönetimi ve polislerin tavrı halktan gizlenmeye çalışılmıştır.Buna rağmen işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katılmıştı.

Kadın Mücadelesi

Tarihte bugün kadınlar günü ilk olarak 1909 yılında,Amerikan sosyalist partisinin çağrısıyla Şubat ayının son pazar gününde kutlanmıştır.Bugün düzenlenen gösterilere katılan kadınlar,seçme ve seçilme hakkının yanı sıra çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep etmişlerdir. Ancak bugün,Abd’de bazı kentlerde düzenlenen eylemlerle sınırlı kalmış,uluslararası bir boyut kazanmamıştır.

Türkiye’de Dünya Emekçi Kadınları Günü

Hani çoğumuz Avrupa’yı medeniyetler ülkesi diye biliyoruz ya!!Bana göre aslında o dönemler Avrupa oldukça bağnaz bir toplumdu,Türkiye o yıllarda daha modern daha medeni bir dönem yaşıyordu.Çoğu insan Avrupa’da kadınların zorluk çekmediğini,yıllarca özgürce haklarını alarak yaşadıklarını sanıyor.

Dünya emekçi kadınlar günü Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak birçok ülkeden daha önce kutlanmaya başlamıştır.

Birinci dünya ve ikinci dünya savaşı yılları arasında sosyalizmin  yayılmasından çekinen,bazı ülkelerde kutlanması kabul görmeyen “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”,1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli gösterilerde anılmaya başlamasıyla,Batı Blok ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi ve BM 16 aralık 1977 yılında “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmasını kabul etti. Görüyorsunuz bağnaz olmayan toplumu,Mustafa Kemal Atatürk bu hakkı kadınlara çoğu Avrupa ülkesinden daha önce vermiştir…

 Aslında kadınlar,bir toplumun kesinlikle bel kemiğidir.Ne olursa olsun ilk önce varoluşun kadından başladığını bilmek gerek..

“Cennet annelerin ayakları altındadır” diyen dinimiz,kadına hak etmiş olduğu en güzel değeri vermiştir zaten.Bizi ilk olarak bir kadın büyütüyor,besliyor,yedirip,içiriyor. Sadece bunları bilmek bile kadınlara saygı duyulması gerektiğini anlamaya yeter de artar bile.Burada bir eşitsizlik veya cinsiyetçilik asla yapmak istemiyorum,bizlere verilen emeğin büyük bir bölümünün kadınlara ait olduğunu söylemeye çalışıyorum. Bugünü saçma sapan gösterilerle kutlayanlar da var gerçekten emekçi kadınların hakkını bilerek destekleyen de var. “Kadınlar Günü” değil,”Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanması gerekir aslında,bir anlam ifade etmeli bana göre..

Büyük başarılar,kıymetli anaların yetiştirdiği güzel evlatlar sayesinde olmuştur..

Köleliği Reddeden Kadının Günü
5 (100%) 2 votes
21