Extramarital Olsun,Gizli Olsun..

11

Günümüz Lady Chatterley’leri için evlilik,aşkı bir başkasıyla yaşamaya engel değil!

Zaman; Sex and The City fenomeni ile özdeşleşe dursun,eğrisi ve doğrusuyla hızla artan extramarital ilişkiler de pop kültürü içinde kendine özgü “gizli” bir yer buluyor.Peki neden tercih ediliyor ve kimlerle yaşanıyor? Extramarital yani evlilik dışı ilişkiler,evlilik kavramının geleceğini nasıl etkiliyor?

Doğru mu yanlış mı? İyi mi kötü mü? Gelip geçici bir heyecan mı yoksa aşkın ta kendisi mi? İfşa edilmeli mi? Onu bütünüyle çekici kılan zaten gizliliği ve imkansızlığı mı? Bu soruların cevapları tartışılır ve şüphesiz kişiden kişiye farlılık gösterir. Ancak bir gerçek var ki,adına ‘extramarital’* ya da yaşayanların ona bizzat yüklemek istediği ‘amour courtois’* yaşadığımız zamanda daha da fazla tercih edilmeye başlanan ve ‘açık bir sır’ olarak sürdürülen ilişkiler.

Dahası;sosyologların araştırmalarına göre bir ‘kaçamak’ ya da ‘aldatma’ olarak görülmüyor. Özellikle yeni neslin ya da hayatı kaçırdığına inanan 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kişilerin tercihi..Normlara,toplumsal kurallara uymamasının nedeni ise evliyken yaşanması!

İki Gruba Ayrılıyor Extramarital….

Şöyle ki!Uzun süredir evlisiniz ve eşinizle bir arkadaş,çok iyi dostsunuz. Güzel bir eviniz,ortak bir arkadaş çevreniz,ortak yatırımlarınız var.Birbirinizin dilinden artık çok iyi anlıyorsunuz.Bu düzeni bozmak da istemiyorsunuz.Oysa diğer tarafta,hayatı anlamlı ve yaşanır kılan bir başka gerçek var,aşk..Evlenirken onu da bulduğunuzu sandınız,ya zaman içinde üzülerek aslında ‘hayatınızın aşkı’ olmadığını fark ettiniz ya da zaten size göre değil.Günübirlik ilişkiler de size göre değil.Yalnız kalma korkusu da sizi olası bir ayrılıktan uzaklaştırıyor.Fakat o eksik yerli yerinde…

Derken önce bir iki kez sohbet ettiğiniz,yemek yediğiniz,sinemaya gittiğiniz ikincil kişi size bu hissi duyuruyor.

Gerçek ya da değil..Bunu anlamayı zamana bırakıyorsunuz.Önemli olan aşkı tekrar hissetmek.Bu açık sır eşinizle aranızda hiç konuşulmuyor fakat biliniyor.Ardından ortak paylaşımlar geliyor.İkincil kişiyle hayallerinizi,arzu ve beklentilerinizi,sıkıntılarınızı ve sevinçlerinizi paylaşır oluyorsunuz.Bu ilişkiyi resmileştirmeyen tek unsur evli olmamak.Yıllar yılı da sürebiliyor birkaç ay da.Sonunda ya evliliğinizin  ve eşinizin değerini anlayıp gerçek mutluluğu yakalamanıza neden oluyor ya da ikinci bir evliliğe temel oluşturuyor.

İkinci grup ise;ilk gruptan biraz daha farklı ve özellikle gençler arasında tercih edildiği gözleniyor. İki kişi daha özgür olmak,aşkı yaşarken toplumsal dayatmalar ve baskılarla boğuşmamak için evleniyorlar. Ardından extramarital ilişkiye yelken açıyor. Peki evlilik içinde aşk yaşamak neden bir ‘kaçamak’,’aldatma’ ya da ‘dejenere bir kavram’ olarak kabul edilmiyor? Bu sorunun cevabı hayli ilginç..

İmkansızlık Ve Gizlilik Ateşi Körüklüyor

‘İmkansızlık’ ve ‘gizlilik’ karışık hisler uyandıran,dahası fanteziye yakın iki kelime..Peki çalınmış öpücükler,apansız kalp çarpıntıları,şifreli bakışlar,yasak bekleyişler için neden her şey böyle riske atılıyor?

 Romantik ve fiziksel aşkın karışımı,üzerine bir de ‘yasak’ kavramı eklenince,yaşayanına sanki gerçekmiş gibi geliyor.Şehir efsaneleri artık evliyken gerçek aşkı bulanların dramatik hikayeleri ile sarsılıyor.

Birçok yazar romanlarında extramarital ilişkileri dramatize etmeye çalışıyor sürekli..Neden modern şehir insanı bu tarz ilişkilerle şekillendiriliyor hep? Son 15 yıla damgasını vuran filmlerde,romanlarda,neden artan bir taleple bu tema işleniyor?

Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci “Extramarital ilişki aşkı arayıp da bulamayan ya da aşktan yana acı çekmiş günümüz insanı için suni de olsa,onu tekrar hatırlamanın bir başka yöntemi.Bu aslında  aşksızlığı ve gelecekteki evliliklerin alacağı şekli gösteren sosyo kültürel bir gerçek. Şehir efsaneleri artık evliyken gerçek aşkı bulan ya da sanki ona sahipmiş gibi hisseden kişilerin yaşadığı dramatik  hayat üzerine kurgulanıyor” diyor..

Konu hakkında tam 8 kitabı bulunan ünlü amerikalı psikiyatr Peggy Vaughans; “Extramarital ilişkinin kötü evlilik ya da zayıf karakterli olmakla bir alakası yok.Gittikçe artan bir ilişki türü olmasının nedeni ise devam süresi boyunca kişilerin oldukları değil de olmak istedikleri kişi gibi hareket etmeleri” diyor ve ekliyor  “Ana neden,evlilikteki mutsuzluk,seks arayışı,intikam duygusu ya da akıl karışıklığı değil. Daha çok dramatik unsurlar.”

Neden Tercih Ediliyor?

Neşe,sevecenlik,özen,itina..Güçlü bir fiziksel ve ruhsal etkileşim. Dahası bunu bir sır olarak saklamak..Özellikle gençler arasında tercih edilir kılan bir başka neden ise beklentilerin ya da yönlendirmelerin daha az oluşu..Yaşanan anın baz alındığı bu ilişkide,iki kişi sadece birbirinden ve aşktan mesul. Extramarital ilişkiler daha planlı yürütülüyor,karşınızdakinin sizi bakımsız  ya da hasta görme olasılığı daha düşük. Ayrı geçen zamanda konuşacak,paylaşacak konular biriktiği için ilişkinin rutine dönüşmesi söz konusu değil.Dahası karşı tarafın birbirini eleştirmek,yermek,kırmaktan çok,gizliliğin de etkisiyle hoş tutma eğilimi daha yoğun..

Benzer kaderi paylaşanlar arasında kimler yok ki!..Prens Charles,Bill Cosby,Jhon F. Kennedy,Bill Clinton..Kral Arthur ve eşi Guinevere,filmini hatırlarsınız..Yuvarlak masa şövalyelerinden Lancelot ile yaşadığı yasak aşkın uzantıları anlatılıyordu. Napolyon’un sevgilisi Desree,Frida Kahlo,Elizabeth Taylor kimler kimler var daha.En çok üzüldüğüm de Frida Kahlo’dur. Hazır ismi aklıma gelmişken bir başka yazıda hikayesini anlatayım..

Extramarital  sözcüğü klişe bir senaryo gibi artık..

Tam 25 yılını bu ilişkinin araştırmasına adamış Abrahams Springs,her on kişiden dördünün bu tür ilişkiyi tercih ettiğini iddia ediyor.Birçoğu bu ilişkiyi göğüsleyebilecek güçte,dahası oyunun kurallarını da iyi biliyor.Bedelini de ödemeye hazır.Eğer kaybederse yaşadıklarını ‘kötü şans’ kazanırsa da ‘hayatın tatlı bir cilvesi’ olarak nitelendiriyor.

Evet,evlilik dışı ilişkiler gerçek aşkı çağrıştırıyor ya da hissettiriyor gibi duruyor anlatılanlara göre. Oysa bana göre duygusal ve fiziksel açıdan yaşanan bu karşı konulmaz yoğunluk ne yazık ki büyük bir oranla gerçek değil. Yaşanan ilişki gerçekte hiçbir yere gitmiyor. Bu durum ilişkinin rahat ve herhangi bir misyon yüklenmeden devam etmesini kolaylaştırsa da ne kadar doğru olabilir ki? Sizce bu ilişkiyi modern ilişki türü diye gösterebilir miyiz? 

 

*amour courtois:bir kadına olan tutku

*Lady Chatterley: yasak aşkı anlatan bir film.

 

Extramarital Olsun,Gizli Olsun..
5 (100%) 1 vote
11

2 yorum “Extramarital Olsun,Gizli Olsun..

Comments are closed.