İyilik Mi,Aptallık Mı?

1

  Bazen,yaptığınız bir iyilik,size olumsuz bir şekilde  dönebilir.Bırakın Rahibe Teresa pozlarını,siz de insansınız! “İyilik yap,denize at…”demeyin.

 

 

Yıllar önce bir arkadaşım beni eleştirirken,”Senin için sanki özel bir insan yok ve herkese aynı davranıyorsun” demişti. Şimdi düşünüyorum da o zamanlar,herkese karşı güler yüzlü,verici ve güven doluydum ve arkadaşımın beni eleştirdiği bu halim yüzünden,başıma gelmeyen kalmadı.İyi olmanın ne zararı var dediğinizi duyar gibiyim,hatta burada aynen bu kelimeyi kullanan bir arkadaşımız da var.Bazen iyi olmak çok zararlı; özellikle insanın kendisi için..Çünkü iyiliğiniz,aptallık diye yorumlanabilir,iyiliğinizi hak etmeyenlerin kötü niyetine kurban gidebilirsiniz.

 

   Pamuk prenses masalını hatırlayın.Pamuk Prensesi yok etmek isteyen cadı,çeşitli kılıklara girerek onu öldürmeye çalışır.. Pamuk Prenses her seferinde cadıya kanarak ona kapısını açar.Pamuk Prenses’i kurtaran o olağanüstü şans siz de olmayabilir.Siz iyi niyetinizden ölmeseniz bile,bu özelliğiniz size hayal kırıklığı ve kötü tecrübe olarak geri dönebilir.

Hayatın Gerçekleri

Ben artık akıllandım,ama eski halimden beter güzel insanlar görüyorum.En başta sevdikleri olmak üzere çevresindekiler tarafından ‘cezalandırılıyorlar’. İyimser,güler yüzlü,insanlara neredeyse koşulsuz güvenen,başkaları için elinden geleni yapan güzel insanlar. Ancak onlar size böyle davrandığı için özel olduğunuzu hissetmiyorsunuz,çünkü  bunu herkese yapıyorlar..Sevgilisine de eve gelen tamirciye de..

Sorun ne dersiniz?

Bu özellikte olan insanlar aptal değiller,aksine işinde ve çevresinde zeki ve duyarlı insanlar.Bence sorun herkesle kolayca empati kurmaları ve bütün insanlara anlayışla bakmaları. Ama davranışları yüzünden çevresindekiler onu aptallıkla suçluyor.Kötü tecrübelerini,bir ders olarak görüp,insanlardan umutlarını kesmemeleri ise sonsuz iyi niyetlerinden kaynaklanıyor.Tipik bir Polyanna..

İyilikleri Zorla Kötüleştirmek

Bu güzel insanlar,diğer insanların içindeki kötülüğü kışkırtacak kadar iyiler.Onları kullanmak,iyi niyetlerinden yararlanmadan ilişki kurmaları çok zor.Bu nedenle onları düşündüğümde,ne zaman iyi ne zaman kötü olmalı diye soruyorum kendime..Bulduğum cevaplar ise eşit ilişkiler kurmanın yolunu açıyor.Benim istediğim hesaplı,özverisiz,güvensiz ilişkiler kurmak ve geliştirmek elbette. Ancak,aptal diye nitelendirilen iyilerden de asla olmak istemiyorum. Dostluğumu hak edenlerle paylaşmak istiyorum.Bunu bildikten sonra daha kolaylaşıyor işler..Çünkü ölçülerimi kendim koyuyorum. Örneğin hataları ancak birkaç kez affedebilirim.Bana yanlışlar yapanların çetelesini tutmasam bile egoist biriyle fazla yakınlık kurmuyorum.

İnsanları Kırmaksa

Evet,bazen kırıcı olmayı göze alabilmek lazım.Sanırım öğreneceğiniz en önemli şey,hayır diyebilmek olmalı.Böylelikle daha dürüst davranabilme,ilişkileri daha içtenlikle sürdürebilme şansını yakalarsınız.Böyle davrandığınız zaman insanlar sözünüze daha çok güvenip,daha fazla saygı gösteriyorlar.Ben bunun için zaman zaman kötü kız olmayı göze alıyorum,duygusal şantajlara teslim olmuyorum.Tutulmayan sözler karşısında hesap sorabiliyorum.Yapılan iyilikleri ve hataları görmezden gelmiyorum..

 

Bir Zamanlar “İyilik yap,denize at.Halık bilmezse balık bilir” derlerdi.

Şimdi aynen ben de böyleyim.İnsanlara aşırı güvenerek problem yaşayan sadece ben değilim,o kadar çok kişi var ki..Örneğin bir arkadaşınız başka yere giderek,sizde kaldığını ailesine söyler.Sizin bundan haberiniz yok veya var arkadaşınız diye ses çıkarmazsınız,gün gelir ailesi durumu fark eder.Sonunda ne mi olur? Siz iyilik yaptığınızı zannederken,ailesinin gözünde prestijinizi kaybedersiniz.

Peki insanlar sizce neden böyle davranıyor? Yapılan iyiliğe karşı neden olumsuzluklar gelişiyor? İsterseniz,bunun adınız siz koyun.

Bence çözüm,iyilik potansiyelimizi ekonomik kullanmak. İyilik yaparak bütün dünyanın bizi seveceğini,saygı duyacağını düşünmek saflığından vazgeçmek atılabilecek ilk olumlu adım. İnsanlarla ilişkimizi gerektiği gibi kurmak için,öz verilerimizi ve beklentilerimizi dengede tutmaya gayret etmeliyiz.

Düş kırıklıkları kapıda bekliyor olabilir. Unutmayın insan hak ettiği kadar yaşar.. “Ben bunu hak etmedim” diyorsanız,başkalarını suçlamak yerine,bir kez de kendinize çevirin gözünüzü..Belki de gördüklerinizden hoşlanmayacaksınız..

 

 

İyilik Mi,Aptallık Mı?
4.9 (97.5%) 8 votes
1

9 yorum “İyilik Mi,Aptallık Mı?

  1. Çok güzel bi konuyu gündeme getirmişsin tebrik ederim. Kimseye kendimizi kullandırma boyutuna gelecek kadar müsamahasız davranmamalıyız bence de. Herkese hak ettiğini vermek en guzeli.

    • Teşekkür ederim Nane. Evet,çünkü başkalarına verdiğimiz değeri asıl kendimize göstermeliyiz ilk önce.

  2. bende herkez beni iyi bilsin diye sessiz kalıyor um sonradan arkmdan konusuyorlar aptl diye biliyorjm çünkü arkadşlarım diyor nasıl kandırdım meltemi diyorlarmış ama desinler diyorjm allah biliyor onlar bilmesede olur diyorum bu hikyade iyi traf benim kötü olamıyorum hiç günah kötü olmak annem öyle der hep. Cok güzel anltmşsın iyilik yapnları ve onlafa davrannları

  3. Kötülüğe iyilikle karşılık vermemeyi düşünüyorsanız çok güçlü bir karakteriniz olması lazım.Çünkü kötü birine dönüşebilirsiniz.Kötü biri haline geleceğime iyi biri olarak ölmeyi tercih edenlerdenim.Bence ne yaparsak yapalım benliğimizle yaptığımıza emin olduğumuz sürece en doğru kararları alabiliriz.Benliğimiz yanlış seçimler yapmayacak kadar mükemmeldir güvenmeliyiz ona.

  4. *Kötülüğe iyilikle karşılık vermemeyi düşünüyorsanız çok güçlü bir karakteriniz olması lazım.Çünkü kötü birine dönüşebilirsiniz.Kötü biri haline geleceğime iyi biri olarak ölmeyi tercih edenlerdenim.Bence ne yaparsak yapalım benliğimizle yaptığımıza emin olduğumuz sürece en doğru kararları alabiliriz.Benliğimiz yanlış seçimler yapmayacak kadar mükemmeldir güvenmeliyiz ona.

    • Zamanla güçleniyorsun juno,kötülüğe kötülükle karşılık vermek değil de aptal yerine konmamak diyelim.Yoksa onlardan farkımız olmaz aynı şekilde karşılık verirsek değil mi?Sadece neyin bize zarar verip vermediğini ayırt etmeliyiz. Dediğin gibi doğru kararlar vermeliyiz ama aklımızı kullanarak,kötülükle karşılık vererek değil.Yorumun için teşekkür ederim.

  5. Aslında mesele iyilik kötülük meselesi değil kendimizi başkalarına kullandırma meselesi. İNSANLAR çıkarsız yaşayamaz oldular, herşeyin başı çıkar olmakta. Aptal vasfına kendimizi biz koyuyoruz böyle olunca insanlar da bizi kullanmaya başlıyorlar. Görüşünüzü takdir ettim kendinizi bulmanız ve bizlere de bulmamız gerektiğini söylemenizi de. Kimse kimseyi aptal yerine koymasın koydurmasın. Sevgiler.

Comments are closed.