Hamilelikte Organlar Nasıl Değişir

1

Organların Kafası Karışık

Hamilelik döneminde karın büyüyor bunu hepimiz biliyoruz,peki karnınızın içinde neler oluyor? Bir bebek büyüdüğünde organlar da nasıl değişim olur,organlar nereye kayar? Karnındaki bir bebek hayatını tamamen değiştirir,sadece kadının hormonları değil organların da kafası karışır!

Sürekli tuvalet ihtiyacı,nefes darlığı ve yemek sonrası mide ekşimesi gibi gebelik sorunları bilinen şikayetlerin başında geliyor.Ancak bu sorunların gerçekte neyin sebep olduğunu çok az kişi biliyor.Büyüyen bebek annenin vücudunu zorlaştırır,bu yüzden hamile bir kadının karnı çok farklı şekillerde görünebilir.


 

 

 

 

 

 

 

İlk üç ay bebeğin fazla alana ihtiyacı olmaz,mesane,akciğer ve mide durumdan pek etkilenmez.Hem dışarıdan görünüş normaldir hem içeride organlar durumun farkında pek değillerdir.Beşinci aydan sonra uterus (rahim)  mesaneye baskı  yapar,idrara sık çıkma gibi problemler çoğalır.Artık büyüyen bebek için mide de yer açmak zorundadır,akciğer ve karnınız yerinden oynamaya başlar.Organlar bebek için yer açmaya başladığında,hamile kadınlar,çarpıntı,nefes darlığı şikayetinde bulunurlar.Oksijen gereksinimi yüzde 30’a kadar yükselir,temiz havada yürüyüş ve hafif egzersiz hareketleri çok iyi gelebilir.

 

 

 

 

 

Akciğer ve mesane büyüyen bebeği hissettikten sonra,gebeliğin 34. haftasında mide daha fazla sıkışır.Mesane aşağı,akciğer ve karın yukarı doğru itilmeye başlar.Bebek ne kadar büyürse mide o kadar baskı alır ve mide ekşimesi oluşur.Gebelik kadın bedenini çok değiştirir,endişelenmenize gerek yok tabi,bebeğiniz gün ışığına çıktığında  organlarınız zarar görmeden eski haline geri dönecektir.Organlarınızın kafası karışık olsa bile siz dinlenmeye,sağlıklı beslenmeye ve yürüyüş yapmaya devam edin.

 

[Bu yazıma katkıda bulunan kaynağım,ebelikten emekli olan annemdir.Kendisine bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.]

 

 

 

 

 

Hamilelikte Organlar Nasıl Değişir
5 (100%) 1 vote
1