Sağlık İçin Pilates

Bir gün değil her gün istersen olur.

Şehir insanının yaşadığı yoğun stres ve bilgisayar karşısında geçirdiği uzun saatler düşünüldüğünde pilates beden ve ruh sağlığınız için en iyi sporlardan birisidir.Benim gibi yataktan çıkmaya üşenenler için bile çok basit 500 den fazla hareketi vardır,yattığınız,oturduğunuz yerden bile spor yapabilirsiniz.

Ağırlık ve aktif beden hareketleri gerektiren sporlar hem yorucu hem acı verici olabiliyor bazen.Özellikle bel fıtığı olanlar için spor yapmak imkansız olarak düşünülüyor.Uzmanlara göre bu riski taşıyanlar için en iyi spor yüzme ve pilatestir. Bütün gün oturarak çalıştığım için omurga ağrısını en iyi bilenlerdenim,bunun nedeni bedenimizin katılaşmasıdır. Unutma omurgan ne kadar esnekse o kadar genç ve dinamiksindir.Pilates hem sırt kaslarını güçlendirir,hem enerjini arttırır.

Gün sonunda mutlaka biraz sessizlikle bedeninizi dinleyeceğiniz zaman yaratın,bedeninizi dinlediğiniz zaman  ne kadar yorgun olduğunuzu fark edeceksiniz.Yapmanız gereken sadece uzanıp,bedeninize kulak vermeniz. Pilatesin asıl amacı omurganızın düzgün durmasını sağlamaktır,duruş bozukluğu kalıcı kamburlaşmaya neden olur,en azından omurgayı düzgün tutmayı bilmeniz bile yeterli.

Pilates,yüzme,koşu ve yürüyüş gibi kalori yakmayı sağlayan bir spor değildir.Ağırlık kaldırarak dış kaslarınızı geliştirebilirsiniz fakat iç kaslarınız zayıf kalır ve en sonunda kas yırtılmasına neden olur.Kaslarınız bu kadar güçlü neden zarar görüyor diye düşünebilirsiniz,nedeni iç kaslarınızın hareket etmediğindendir.Dış kaslar güçlendiğinde iç kaslarda yırtılma riski oldukça yüksek,sonunda spor yapıyorum derken sakat kalabilirsiniz. Pilates kas ve eklemlerin esnemesini sağlar,kas ve kemik yapısını güçlendirir.

Pilateste Kolay Hareketler

 

 

 

Evde yapacağınız bu basit hareketlerle bedeninizi güçlendirir daha enerji dolu olmasını sağlayabilirsiniz.Kendi bedenine saygı duyuyorsan günde 10 dakika pilates yaparak bedenini güçlendir,ağrı ve yorgunluğundan kurtul.İnsan bedeninin en önemli ilacı harekettir. Daha düzenli ve formda bir yaşam için yapmanız gereken üç temel şey vardır:Doğru beslenme,düzenli hareket ve yeteri kadar dinlenmek…

 

 

Neyi dillendirirsen ona dönüşürsün,”mutluyum” de değilsen bile…

 

Sağlık İçin Pilates
5 (100%) 1 vote