Bir Harfin Ne Önemi Var!

“E” harfini kullanmadan bir roman yazdı.

Çok konuşup az söyleyen harfleri biliyor musunuz?Mesela “e” harfi,sesli harflerin hepsi böyledir kimi savaşçı,kimi bilge bir kısmı da yöneticidir.Peki yazılarımızın hemen hemen hepsinde geçen sesli harflerin birini kullanmadan yazabilir miyiz? E harfi A harfi gibi bütün yazılarda başroldedir. Ben yazamam mesela,ancak şu şekil yazarım “slm,mrhb,nbr” Georges Perec ne yapmış roman yazmış!!Şu kısacık paragrafta kaç tane “e” harfi var sayamıyorum bile,kaldı ki roman yazacağım!

Georges Perec,adında “e” harfinden bol hiçbir şey yok gördüğünüz gibi,fakat o ne yaptı “e” harfini hiç kullanmadan kitap yazdı.Cemal Yardımcı bu kitabı tam 3 yılda “Kayboluş” adıyla Türkçeye  çevirdi,onu da sabrından ve emeğinden dolayı tebrik etmek lazım.Üstelik yazarımız Fransız ve Fransa’da en sık kullanılan harf “e” harfidir.Hangisinin işi daha zordu bilemedim,yazarın mı çevirenin mi? belki de okuyanın..

Eleştirmenler Perec’in kaçık olduğunu düşündü ve neden böyle bir şey yapmaya kalktığını merak ettiler.Belki de içinde ki güvensizliği bu şekilde anlatmak istemiştir. Eleştirileri genelde yanıtsız bırakan Perec sadece adını hatırlatmakla yetindi,çünkü adında tam dört tane “e” harfi bulunmakta.En garip olanı okuyanların bunu fark etmediği iddiası,Perec açıklayana kadar okurları romanın içinde “e” harfi kullanılmadığını fark etmemiş.

Hadi bir deneme yapalım.

“Sabah uyandığımda ilk iş alarmı çalmadan kapatmak oluyor,kim alarm çalmadan uyanır ki? kulağımı sağır yapan tonundan hoşlanmıyorum.Biliyor musunuz hoşlandığınız bir müziği alarm  müziğiniz yaparsanız pozitif uyanırmışsınız. Sabah insanı olamadım bir türlü (harika gidiyorum ama kahveyi nasıl yazacağım!!!) Lungomu* yudumlamadan göz kapaklarım asla açılmıyor.”

Gerçekten çok zor,tek bir kelime bile vakit alıyor.Kayboluş kitabı ise 30 bölümden oluşan bir roman.Yazarımızı dehasından dolayı tebrik ediyoruz.Konusunu bile anlatmaya kalksam yazarın adını dahi telaffuz edemem.Romanla ilgi söyleyeceğim şey,edebiyatı seviyorsanız bir solukta okuyacağınız türde bir roman.Konusu ikinci dünya savaşı sırasında anne ve babasının kayboluşuna tanık olan bir çocuk,hayatına damgasını vuran bu boşluğu romanında bir harfi ortadan kaldırarak yansıtır. Hüznünü coşkulu bir mizaha sarmalayıp,acı olanı gülünç,anlamsız olanı kurgusal kılarak,sıkıntılardan oyunlar çıkararak açığa vurur bu boşluğu.Hoş bir fantastik komplo öyküsü kısacası.

 

7 mart 1936 Paris doğumlu Georges Perec.1940’ta babasını savaşta kaybetmişti ve babasını tanıma fırsatı bulamamıştı,bundan dolayı Nazi rejiminden Fransa’ya kadar herkesi sorumlu tutup,yapılan savaşların hiçbirinin insanların daha iyi bir geleceği  için olduğunu düşünmediğini söylemiştir.Sigara bağımlılığı yüzünden akciğer kanseri olan Perec,3 Mart 1982’de hayata gözlerini kapamıştır.  

 

 

 

*Lungo:Fransızca’da “cafe allonge”olarak adlandırılan popüler bir kahve türü.

Bir Harfin Ne Önemi Var!
5 (100%) 1 vote

Bir Yorum “Bir Harfin Ne Önemi Var!

Comments are closed.