Adeletsizlikten İntikam Almak


75. Altın Küre Ödül Töreninde yabancı dilde en iyi altın küre ödülüne layık görülen ve en iyi kadın oyuncu ödülünü alan,başrolünü Diane Kruger’an oynadığı, Fatih Akın’ın Filmi “In The Fade(Paramparça)” büyük övgüler aldı.

Paramparça aynı zamanda bu yıl Almanya’nın oscar adayıydı.Fatih Akın bir röportajında,kardeşim Neo-Nazi grubunun Hamburg cinayetine kurban giden birini tanıyordu ve hikayesini bu olaylardan yola çıkarak  yazdığını  söyledi.

Cannes Film Festivali’nde de büyük övgüler alan Akın:”Sevseniz de,sevmeseniz de kesinlikle kalbinizi yakacak” diye nitelendirdi filmini. Diane Kruger’a filmde Numan Acar ve Ulrich Tukur eşlik ediyor.

 

Diane yönetmen Fatih Akın hakkında “Bu rol için beni seçtiğini duyduğumda gerçekten şok olmuştum,çünkü genelde teklif aldığım bir rol değil”dedi.”Beni en çok etkileyen şey,tipik bir terörist saldırısı filmi olmamasıydı,aslında aile ve kader hakkındaki bir filmdi.”

Paramparça öncelikle ön yargıları kıran bir film,kötüleri ve klişe suçlamaları seyircinin zihninde kırıyor.Film Nuri’nin öldürülmesiyle başlıyor,Nuri’nin dükkanın önünde bomba patlamasıyla olaylar gelişiyor.Mafya,Türk-Kürt düşmanlığı veya uyuşturucu anlaşmazlığı “Nuri’nin kesin bir suçu vardır” diyebileceğimiz ön yargılı düşüncelerle sebepler arıyoruz.Sonradan kimsenin aklına gelmeyen bir nedenden cinayetle ilgili ipuçları ortaya çıkıyor.Bu noktada Katja’da şaşırıyor,polisler ve bizler de.

 

Fatih Akın’ın son dönemde çektiği filmlere göre bence en iyisi budur diyorum.Diane Kruger’ın rolü zaten muhteşm ötesiydi ve ben çok beğendim filmi,gerçekten oscarlık bir film.

 

 

Adeletsizlikten İntikam Almak
Oy Verin